email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Vanzari in afara tarii. Exista obligatia utilizarii casei de marcat?

Vanzari in afara tarii. Exista obligatia utilizarii casei de marcat?
caencasa de marcatvanzari

Vanzarile in afara tarii, fie ca este vorba despre bunuri ori de prestari servicii, catre persoane fizice atrage anumite obligatii pentru o societate. Vom afla in studiul de caz prezentat daca printre acestea se numara si utilizarea casei de marcat.
 

Pentru incasarea facturilor se pot emite chitante sau este obligatorie casa de marcat? Si cand se face incasarea in euro? Raspunsurile la aceste intrebari le veti afla in continuare de la expertul nostru - Anca Ivanov.
 

Vanzari in afara tarii - obligatii: raspunsul specialistului

In cazul in care vanzarea se face in Romania catre nerezidenti prin comis-voiajori, nu aveti obligatia de a utiliza casa de marcat deoarece la art. 2 din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale se prevede:

“Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1) incasarile efectuate din urmatoarele activitati:
(…)

h) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine si unitatile de alimentatie publica, pe baza de comanda;”

Articolul 2^1

“In situatiile in care pentru incasarea cu numerar a contravalorii bunurilor livrate cu amanuntul si a serviciilor efectuate catre populatie, in cazul activitatilor prevazute la art. 2 lit. f), h), i)-l) nu sunt utilizate aparate de marcat electronice fiscale, este obligatorie emiterea de chitante, in conditiile legii. “



(s-a prezentat aceasta exceptie deoarece codul CAEN comunicat este: 4799 “Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor”).
 
In cazul in care vanzarea se face numai in afara tarii, atunci nu aveti nicio obligatie legata de casa de marcat.

Potrivit art. 1 alin. (1) din Normele de aplicare a OUG 28/1999, “in sensul art. 1 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 (…), prin operatori economici se intelege persoanele fizice si juridice, intreprinderile familiale, precum si orice alte entitati, cu exceptia institutiilor publice, care incaseaza, pe teritoriul Romaniei, inclusiv in punctele de control pentru trecerea frontierei de stat, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar, de la persoane fizice sau juridice, contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie (…)”.

Prin urmare,OUG 28/1999 se aplica numai pentru incasarile provenind din bunurile vandute / serviciile prestate pe teritoriul Romaniei. Legislatia romaneasca nu impune utilizarea/fiscalizarea caselor de marcat pentru incasarile efectuate in afara teritoriului Romaniei.

Pentru obligatia de utilizare a unor aparate similare pe teritoriul altor state va puteti adresa autoritatilor in domeniu din statele respective.

Pentru incasarea cu numerar a contravalorii facturilor, in conditiile in care nu sunteti obligati sa detineti casa de marcat, veti emite chitante in lei sau in valuta.
 


Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil.

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
caencasa de marcatvanzari

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 04 Iunie 2020


Votati articolul "Vanzari in afara tarii. Exista obligatia utilizarii casei de marcat?":
Rating:

Nota: 4.7 din 5 din 5 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Se poate emite o noua decizie ?

Intrebare: Buna dimineata !

Va rog frumos un sfat cu privire la urmatoarea problema:

- fostul director ce a avut un mandat de 3 ani a emis in perioada cat si-a desfasurat activitatea o serie de Decizii interne
- in luna august 2016 functia de director a institutiei noastre publice a fost ocupata de un alt director, numit politic
Noul director vrea ca la acest inceput de an sa dea Decizii noi in locul Deciziilor date de fostul director.
De exemplu: fostul director a emis o Decizie interna prin care a desemnat o comisie de inventar anual. Inventarul inca se deruleaza si acum.
In schimb, noul director vrea sa dea o noua Decizie, cu aceleasi prevederi, dar cu o alta comisie sau sa conceapa el continutul Deciziei. Acesta spune ca nu este de acord cu Deciziile date de fostul director, ca nu este obligat sa le accepte si ca vrea sa dea altele, asa cum vrea el, cu un alt continut.
In alt caz, comisia de inventar numita de fostul director nu si-a inceput activitatea. Iar noul director vrea, la fel, sa emita o noua Decizie, cu o alta comisie, cu un alt concept, ...
La fel vrea sa procedeze cu toate Deciziile interne care ar avea un caracter permanent, sa le abroge pe cele vechi si sa emita altele noi ( de exemplu: in cazul Deciziei de numire a unui responsabil cu probleme de PSI, ..)
Se poate asa ceva ?


Raspuns: Directorul poate anula comisia de inventariere daca aceasta nu este completa sau nu isi exercita...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 04 Iunie 2020 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 7 - 2 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X