email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2021 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2021 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Facturi achitate cu cardul personal al administratorului. TVA-ul este deductibil sau nu?

Facturi achitate cu cardul personal al administratorului. TVA-ul este deductibil sau nu?
tva deductibilcod fiscaldecont de cheltuieli

In cazul in care administratorul achita facturile cu cardul sau personal, se considera ca TVA-ul este deductibil ori nu? Expertul nostru in domeniul fiscal a analizat prevederile Codului fiscal si a oferit explicatiile necesare mai jos. 
 

Iata raspunsul specialistului! 

Potrivit art. 297 alin. (4) lit. a) –d) din Codul Fiscal, orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:

“a) operatiuni taxabile;
b) operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania;
c) operatiuni scutite de taxa, conform art. 294, 295 si 296;
d) operatiuni scutite de taxa, conform art. 292 alin. (2) lit. a) pct. 1 - 5 si lit. b), in cazul in care cumparatorul ori clientul este stabilit in afara Uniunii Europene sau in cazul in care aceste operatiuni sunt in legatura directa cu bunuri care vor fi exportate intr-un stat din afara Uniunii Europene, precum si in cazul operatiunilor efectuate de intermediari care actioneaza in numele si in contul altei persoane, atunci cand acestia intervin in derularea unor astfel de operatiuni;”
 
De asemenea, conform art. 299 din Codul Fiscal, pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:


- pentru taxa datorata sau achitata, aferenta bunurilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie livrate ori serviciilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie prestate in beneficiul sau de catre o persoana impozabila, sa detina o factura emisa in conformitate cu prevederile art. 319, precum si dovada platii in cazul achizitiilor efectuate de catre persoanele impozabile care aplica sistemul TVA la incasare, respectiv de catre persoanele impozabile care achizitioneaza bunuri/servicii de la persoane impozabile in perioada in care aplica sistemul TVA la incasare.

Astfel, daca bunurile sau serviciile achizitionate cu factura pe numele societatii nu au fost efectuate in  favoarea asociatilor/actionarilor/administratorilor, TVA este deductibila, chiar daca factura a fost platita cu cardul personal al administratorului. Desigur, la data efectuarii platii facturii, trebuia intocmit un decont de cheltuieli/Ordin de deplasare si o Dispozitie de plata catre casierie.



Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal. 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tva deductibilcod fiscaldecont de cheltuieli

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 03 Decembrie 2020


Votati articolul "Facturi achitate cu cardul personal al administratorului. TVA-ul este deductibil sau nu?":
Rating:

Nota: 3.57 din 5 din 7 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Ca sa se poata face plata legal - cum ar trebui sa se procedeze ?

Intrebare: Buna dimineata ! Este vorba despre incheierea unui Contract de investitie. Investitia nu este prinsa in PAAP /2019.Va rugam frumos sa ne dati cateva sfaturi: 1. - Contractul va fi valabil si legal, daca Investitia nu a fost inclusa in PAAP /2019 ? 2. - acum, cum se poate include Investitia in PAAP ?

Raspuns: Investitia trebuie sa fie inregistrata in PAAP si in Planul de Investitii. Nu se pot face achizitii...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 03 Decembrie 2020 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 8 + 4 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2021 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2021 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X