Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Rectificativa D394. Eroare identificata dupa 01.07.2016. Cum procedam?

rectificativa d 394declaratie 394codul fiscaleroare facturaredecont tva

In analiza de mai jos, in luna octombrie, in urma punctajului cu furnizorul se constata ca a fost inregistrata eronat o factura de doua ori. Vom vedea ce implica acest lucru si daca exista obligatii declarative (rectificativa la august D394) si reglare decont TVA la octombrie, precum si daca exista sanctiuni pentru corectie.

Potrivit art. 323 alin. (3) din legea nr. 227/2015, Codul Fiscal, datele inscrise incorect intr-un decont de taxa se pot corecta prin decontul unei perioade fiscale ulterioare si se vor inscrie la randurile de regularizari.

In consecinta, daca in evidentele contabile au fost identificate facturi inregistrate de doua ori se va intocmi, la data constatarii erorii, o nota contabila de stornare a operatiunii eronate. Valoarea acestora (baza si TVA) se va inscriere pe randurile de regularizare din Decontul de TVA aferent lunii in care s-a constatat eroarea si nu exista sanctiuni in acest sens.

In ceea ce priveste Declaratia 394 valabila incepand cu data de 01.07.2016, la pct. 3 Anexa 2 din OPANAF nr. 3769/2015 se prevede ca in cazul in care, dupa depunerea declaratiei, persoana impozabila constata existenta unor omisiuni/erori in datele declarate, aceasta trebuie sa depuna o noua declaratie corect completata cu operatunile care necesita modificarea si/sau operatunile care nu au fost declarate, declaratie care inlocuieste declaratia informativa depusa inital. Nu vor face obiectul redepunerii declaratiei facturile primite de persoana impozabila in alta perioada de raportare fata de data emiterii acestora de catre furnizori.

Prin urmare, societatea va intocmi o declaratie rectificativa aferenta perioadei august 2016 in vederea corectarii erorilor prezentate in declaratia initiala. Nici in acest caz nu sunt prevazute sanctiuni.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Olteanu


PFA: Taxe, Impozite si Deduceri: conform Codului fiscal 2017
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri: conform Codului fiscal 2017

Vezi detalii

 Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii

Capcanele comertului online
Capcanele comertului online

Vezi detalii



Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 01 Noiembrie 2016


Votati articolul "Rectificativa D394. Eroare identificata dupa 01.07.2016. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Monografie contabila pentru materiale

Intrebare: Buna ziua! Va rog sa ma sfatuiti cum sa contabilizez urmatoarea situatie.Am cumparat piatra sparta de la o firma care am folosit-o la o lucrare la primarie.Dupa ce am terminat lucrarea am facturat prestarile de servicii conform devizului de lucrari unde in acest deviz este cuprinsa si piatra exact la pretul cu care am cumparat-o.La cumparare piatra am contabilizat-o ca si material auxiliar 3021.La facturare lucrarii o contabilizez cf deviz (deoarece nu este mentionata separat pe factura) tot ca si material auxiliar? ca soldul sa devina zero?Mentionez ca firma este platitoare de impozit pe venit .Trebuie sa calculez impozitul de 1%(deoarece sunt peste 2 salariati)la toata valoarea de pe factura emisa ?acolo fiind cuprinsa si piatra sparta.Va multumesc anticipat.

Raspuns: Facturarea serviciilor se face conform situatiei de lucrari in care intra si piatra ca material.... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 01 Noiembrie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
Stiri si analize economice
SATI
X