Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Achizitie intracomunitara de bunuri. Cand se schimba perioada fiscala TVA?

achizitii intracomunitareplatitor de tvaperioada fiscalatva

In analiza urmatoare, se achizitioneaza un produs din alt stat UE de catre un platitor de TVA trimestrial. Achizitia depaseste 500 lei. Vom vedea daca achizitia schimba statutul de platitor TVA trimestrial in platitor lunar.

Iata raspunsul specialistului:

Potrivit art. 322 alin. (7) din Codul fiscal, pentru persoana impozabila care utilizeaza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala si care efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri taxabila in Romania, perioada fiscala devine luna calendaristica incepand cu:

a) prima luna a unui trimestru calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare de bunuri intervine in aceasta prima luna a respectivului trimestru;

b) a treia luna a trimestrului calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare de bunuri intervine in a doua luna a respectivului trimestru. Primele doua luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioada fiscala distincta, pentru care persoana impozabila va avea obligatia depunerii unui decont de taxa conform art. 323 alin. (1) din Codul fiscal;

c) prima luna a trimestrului calendaristic urmator, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare de bunuri intervine in a treia luna a unui trimestru calendaristic.
 
Conform art. 322 alin. (8) din Codul fiscal, persoana impozabila care potrivit art. 322 alin. (7) este obligata sa isi schimbe perioada fiscala trebuie sa depuna o declaratie de mentiuni la organul fiscal competent, in termen de maximum 5 zile lucratoare de la finele lunii in care intervine exigibilitatea achizitiei intracomunitare care genereaza aceasta obligatie, si va utiliza ca perioada fiscala luna calendaristica pentru anul curent si pentru anul urmator. 
 
Prin urmare, in situatia in care utilizati trimestrul calendaristic ca perioada fiscala si efectuati o achizitie intracomunitara de bunuri taxabila in Romania, aveti obligatia sa va schimbati perioada fiscala din trimestru in luna conform prevederilor enuntate mai sus.
 


Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

Manualul mijloacelor fixe 2018
Manualul mijloacelor fixe 2018

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Daniel Crevelescu - Economist
 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
achizitii intracomunitareplatitor de tvaperioada fiscalatva

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 07 Septembrie 2017


Votati articolul "Achizitie intracomunitara de bunuri. Cand se schimba perioada fiscala TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Bunuri lipsa la inventar - gasite partial, dar platita cval lor de catre angajati

Intrebare: Buna ziua !
Va prezint urmatoarea situatie:
- in urma inventarierii anuale a bunurilor institutiei, s-a constatat o lipsa bunuri in gestiune a 2 salariati. Salariatii au depus un Angajament de plata si au achitat in mare parte cval bunurilor lipsa. Insa, recent, odata cu intrarea in gestiune comuna si a unui alt salatiat, s-au descoperit o parte din bunurile ce lipseau. Ajutati-ne va rugam cu un sfat, cum trebuie procedat fata de salatiati. Cu suma platita in plus ( pentru bunurile gasite ulterior ) de angajatii gestionari, ce va trebui sa faca institutia ? Sa o returneze sau nu mai poate face acest lucru ? Ce documente trebuie sa faca angajatorul pentru a-i scadea de la plata pe cei 2 gestionari ? Dar in contabilitate, cum va trebui procedat ?

Raspuns: Va multumim din suflet pentru timpul acordat si pentru lamuriri !... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 07 Septembrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Te simti norocos?

Apasa START pentru a alege CADOUL tau!