email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Ajustare TVA pentru bunuri de capital. Ce regim fiscal se aplica si cum inregistram in contabilitate?

ajustare TVAbunuri de capitalcodul fiscalplatitor tvaplafon tva

In analiza urmatoare, stabilim daca inregistram in contabilitate ajustarea TVA pentru bunuri de capital achizitionate inainte cu 90 zile de a deveni platitor de TVA. Firma a inregistrat imobilizarea cu tot cu TVA in luna decembrie 2015 si a devenit platitoare de TVA in luna martie 2016 prin depasirea plafonului de TVA. Stabilim care sunt articolele contabile aferente.

Din precizarile efectuate, intelegem ca in urma inregistrarii in scopuri de TVA in anul 2016, societatea dumneavoastra doreste sa inregistreze in contabilitate ajustarea de TVA aferenta bunurilor de capital achizitionate in anul 2015 (cu 90 de zile inainte de obtinerea codului de TVA), in conformitate cu prevederile Normelor metodologice de aplicare a art. 310 din Codul fiscal, dupa cum urmeaza:

In sensul art. 310 alin. (11) din Codul fiscal, persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de taxa prin optiune conform prevederilor art. 310 alin. (3), coroborate cu prevederile art. 316 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal
, si persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de taxa in cazul depasirii plafonului de scutire in termenul stabilit la art. 310 alin. (6) din Codul fiscal au dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente:

b) bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, aflate in proprietatea sa in momentul trecerii la regimul normal de taxa, in conformitate cu prevederile art. 305 din Codul fiscal;

Astfel, prevederile art. 305 alin. (2) din Codul fiscal mentioneaza cu privire la perioada de ajustare faptul ca taxa deductibila se ajusteaza dupa cum urmeaza:

a) pe o perioada de 5 ani, pentru bunurile de capital achizitionate sau fabricate, altele decat cele prevazute la lit. b);

b) pe o perioada de 20 de ani, pentru constructia sau achizitia unui bun imobil, precum si pentru transformarea sau modernizarea unui bun imobil, daca valoarea fiecarei transformari sau modernizari este de cel putin 20% din valoarea totala a bunului imobil/partii de bun imobil dupa transformare sau modernizare.

Conform informatiilor prezentate, in cazul dumneavoastra perioada de ajustare va incepe cu data de 1 ianuarie a anului in care bunurile de capital au fost achizitionate, mai precis anul 2015, aplicand regulile art. 305 alin. (3) din Codul fiscal. Totodata, potrivit Normelor metodologice de aplicare ale art. 305 din Codul fiscal, ajustarea deducerii se realizeaza pentru toata taxa aferenta perioadei ramase din perioada de ajustare, incluzand anul in care apare evenimentul care genereaza ajustarea.
 
De exemplu, presupunem ca bunul de capital aflat in discutie este o cladire. Societatea dumneavoastra a achizitionat cladirea in anul 2015 si nu a dedus TVA-ul aferent la data achizitiei. In martie 2016 societatea obtine codul de inregistrare in scopuri de TVA. In acest caz, perioada de ajustare este de 20 de ani, deoarece este vorba despre un bun imobil. Aceasta va incepe cu data de 1 ianuarie 2015 si se va efectua pana in anul 2034 inclusiv. Asadar, ajustarea pozitiva se va efectua pentru perioada ramasa din perioada de ajustare, si anume 19 ani (2034-2016). La inregistrarea in scopuri de TVA, societatea dumneavoastra va ajusta 19 douazecimi din TVA-ul nededus la data achizitiei imobilului.
 


Inregistrarile contabile cu privire la aceasta ajustare pentru exemplul descris, vor fi 212 = 404  cu suma de ajustat in rosu (cu minus) si apoi 4426 = 404 cu suma de ajustat cu plus.
 
Trebuie sa aveti in vedere insa si faptul ca, in Normele metodologice de aplicare a art. 305 din Codul fiscal se mentioneaza urmatoarele:  

In sensul art. 305 alin. (9) din Codul fiscal, nu se efectueaza ajustarea taxei deductibile aferente bunurilor de capital in situatia in care suma care ar rezulta ca urmare a fiecarei ajustari aferente unui bun de capital este mai mica de 1.000 lei.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea - Consultant fiscal


de Bogdan Costea

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Costurile de productie ale firmei. Atentie la amenzi!


Dvs. dati importanta cuvenita calculatiei costurilor de productie?
Pentru ca este decisiva:

  •   pentru pastrarea unei evidente contabile corecte a productiei
  •   pentru rezultate contabile si fiscale conforme legislatie in vigoare
  •   pentru protectie maxima impotriva erorilor in registrele dvs. contabile
  •   pentru evitarea amenzilor FISCULUI
  •   pentru managementul eficient al proceselor din firma!

Comandati acum Modele editabile pentru Calculatia Costurilor!

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ajustare TVAbunuri de capitalcodul fiscalplatitor tvaplafon tva

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 12 Decembrie 2016


Votati articolul "Ajustare TVA pentru bunuri de capital. Ce regim fiscal se aplica si cum inregistram in contabilitate?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 12 Decembrie 2016 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X