email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Deductibilitate TVA aferenta bonurilor fiscale pentru rovigneta. Cand se deduce TVA-ul?

deductibilitate TVAbon fiscalrovignetabonuri fiscalecui societate

Deducerea TVA-ului aferent unor bonuri fiscale de combustil este subiectul pe care il tratam prin cele de mai jos. Astfel, in urmatoarea analiza, avem aceasta situatie: "Avem bon fiscal pentru rovigneta pe care apare CUI-ul societatii. Contravaloarea bonului fiscal este platita cu cash inbenzinarie. TVA este deductibila avand in vedere ca nu avem factura si avem doar bonul fiscal?".

Potrivit Capitolului X, Sectiunea a 3-a (Conditii de exercitare a dreptului de deducere), pct. 69 alin. (6) din HG nr. 1/2016, Norme Metodologice de aplicare a Codului Fiscal, pentru achizitiile de bunuri si servicii pe baza de bonuri fiscale emise in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999, deducerea taxei poate fi justificata cu bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate, in conformitate cu prevederile art. 319 alin. (12), (13) si (21) din Codul fiscal, daca furnizorul/prestatorul a mentionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului.

Art. 319 alin. (12) din Codul Fiscal precizeaza ca  persoana impozabila care are obligatia de a emite facturi conform prezentului articol, precum si persoana impozabila care opteaza pentru emiterea facturii, pot emite facturi simplificate in oricare dintre urmatoarele situatii:
a) atunci cand valoarea facturilor, inclusiv TVA, nu este mai mare de 100 euro. Cursul de schimb utilizat pentru determinarea in euro a valorii facturii este cursul de schimb comunicat de BNR in ziua anterioara.

Potrivit alin. (21) al aceluiasi art. 319,  facturile emise in sistem simplificat in conditiile prevazute la alin. (12) si (13) trebuie sa contina cel putin urmatoarele informatii:

a) data emiterii;
b) identificarea persoanei impozabile care a livrat bunurile sau a prestat serviciile;
c) identificarea tipului de bunuri sau servicii furnizate;
d) suma taxei colectate sau informatiile necesare pentru calcularea acesteia;

In consecinta, se poate deduce TVA de pe bonul fiscal daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
- Pe bonul fiscal sunt trecute: denumirea societatii dvs. ; CIF-ul societatii dvs. (nu cu pix, ci imprimat cu ajutorul aparatului de marcat) ; data emiterii ; tipul bunului sau serviciului achizitionat (rovigneta) ; valoarea TVA;

- Valoarea bonului nu depaseste valoarea de 100 euro, calculat la curs BNR valabil la data emiterii bonului fiscal.

Atentie ! Mai exista o conditie (cel putin una esentiala) cu privire la deductibilitatea TVA, conditie care nu este impusa de forma/tipul documentului de achizitie, ci de limitarea speciala prevazuta de art. 298 din Codul Fiscal. Pentru a putea deduce integral TVA inscrisa pe acest bon este necesar sa faceti dovada ca respectivul autohevicul (pentru care a fost achizitionata rovigneta) este utilizat integral in scopul desfasurarii activitatii sau se incadreaza pe exceptiile prevazute la alin. (3) al art. 298, precum si faptul ca respectiva achizitie este utilizata in scopul efectuarii unei operatiuni impozabile (din punct de vedere al taxei) cu drept de deducere.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de S.M. Armaselu - Expert contabil


de Redactia Contabilul

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Costurile de productie ale firmei. Atentie la amenzi!


Dvs. dati importanta cuvenita calculatiei costurilor de productie?
Pentru ca este decisiva:

  •   pentru pastrarea unei evidente contabile corecte a productiei
  •   pentru rezultate contabile si fiscale conforme legislatie in vigoare
  •   pentru protectie maxima impotriva erorilor in registrele dvs. contabile
  •   pentru evitarea amenzilor FISCULUI
  •   pentru managementul eficient al proceselor din firma!

Comandati acum Modele editabile pentru Calculatia Costurilor!

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
deductibilitate TVAbon fiscalrovignetabonuri fiscalecui societate

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 20 Aprilie 2017


Votati articolul "Deductibilitate TVA aferenta bonurilor fiscale pentru rovigneta. Cand se deduce TVA-ul?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 20 Aprilie 2017 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X