email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Venituri salariale si tichete de masa neridicate de salariat. In cat timp se prescrie obligatia firmei?

Venituri salariale si tichete de masa neridicate de salariat. In cat timp se prescrie obligatia firmei?
tichete de masacodul munciicontract de munca

Exista situatii in care angajatii care s-au lichidat nu au mai venit la firma sa isi ridice drepturile - veniturile salariale si tichetele de masa. Cum procedeaza firma in acest caz si in cat timp i se prescrie obligatia, aflam in continuare de la consilierul juridic Gabriela Dita. 

 

Specialistii Portal Contabilitate asteapta si intrebarile tale! Obtine PE LOC raspunsul pentru orice speta! 

Venituri salariale si tichete de masa neridicate de salariat: raspunsul specialistului

Conform art. 40 alin. (2) lit. c) din Codul muncii angajatorului ii revine obligatia de a acorda salariatilor toate drepturile ce decurg din contractul individual de munca, contractul colectiv de munca sau regulamentul intern.

Prin urmare, in ceea ce priveste plata salariului si acordarea tichetelor de masa angajatorul trebuie sa procedeze conform documentelor enumerate (contract de munca, regulament intern), respectiv sa efectueze plata salariului in numerar la casieria unitatii sau in contul bancar al salariatului precum si sa acorde tichetele de masa conform acelor documente.

Daca in contractul de munca sau in regulamentul intern este mentionata plata salariului in numerar, angajatorul va transmite salariatului o adresa in care ii va comunica sa se prezinte la sediul sau pentru a i se efectua plata salariului. In acelasi mod se va proceda si cu tichetele de masa.

Ulterior, daca salariatul nu se prezinta pentru plata salariului si a tichetelor de masa, obligatia angajatorului de a le acorda se prescrie in termen de 3 ani de la data scadentei.
 


Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Gabriela Dita - consilier juridic. 

 

Specialistii Portal Contabilitate asteapta si intrebarile tale! Obtine PE LOC raspunsul pentru orice speta! 


de Redactia Contabilul

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Atentie: ANAF a dat STARTUL controalelor in 2022!


Puteti sa demonstrati realitatea incontestabila a tranzactiilor dvs.?

Descoperiti acum modelele documentelor justificative pe care NU le reglementeaza NIMENI si NIMIC! Dar LE CER toti inspectorii fiscali!

Lucrarea Documente (suplimentare) obligatorii in caz de control va ofera acum colectia de acte si documente justificative pe care niciun inspector nu se asteapta sa le prezentati ca argument indestructibil in favoarea dvs.

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masacodul munciicontract de munca

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 13 Aprilie 2021


Votati articolul "Venituri salariale si tichete de masa neridicate de salariat. In cat timp se prescrie obligatia firmei?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 13 Aprilie 2021 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X