email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Ce tratament aplicam pentru achizitia de utilaje din UE?

proformaachizitie utilajepret vanzareinregistrari contabiledeclaratia 390

O societate primeste de la un client din UE utiliaje gratuite folosite de societatea din Romania pentru a executa articolele comandate de client. In momentul receptionarii utilajelor, acestea sunt inregistrate pe baza facturii Proforma in conturi extracontabile si consemnate in registrul bunurilor primite pe perioada indelungata. Intre timp clientul isi amortizeaza utilajele si hotareste sa le vanda societatii romane.  Vom stabili astfel daca exista vreo obligatie referitoare la pretul de vanzare a acestor utilaje.

Ex . valoarea Proforma de intrare a utilajului este de 50.000 euro, si partenerul EU vinde utilajul (din punctual lui de vedere amortizat) cu 1.000 euro. Precizam astfel de obligatii contabile si fiscale exista.


Raspuns:

Nu exista nicio restrictie privind pretul de vanzare practicat de furnizorul din UE.
Operatiunea descrisa de dumneavoastra reprezinta in prima faza un nontransfer urmat de un transfer. Cu ocazia cumpararii utilajelor nu poate fi vorba de o achizitie intracomunitara de bunuri, intrucat bunurile aflandu-se pe teritoriul Romaniei nu este indeplinita conditia de transport prevazuta la art  130^1 din Codul fiscal , ca bunurile sa fie transportate dintr-un stat membru in alt stat membru.  
         
Drept urmare nu se declara in declaratia recapitulativa 390.

Potrivit art 130^1 alin (1) din Codul fiscal :
"Se considera achizitie intracomunitara de bunuri obtinerea dreptului de a dispune, ca şi un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinatia indicata de cumparator, de catre furnizor, de catre cumparator sau de catre alta persoana, in contul furnizorului sau al cumparatorului, catre un stat membru, altul decat cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor".
 
Furnizorul din UE nefiind inregistrat in scopuri de TVA in Romania (fiind vorba de o vanzare ocazionala), va intocmi factura de vanzare fara TVA.
 
Potrivit art 150 alin (6) din Codul fiscal:

" In alte situatii decat cele prevazute la alin. (2)-(5), in cazul in care livrarea de bunuri/prestarea de servicii este realizata de o persoana impozabila care nu este stabilita in Romania sau nu este considerata a fi stabilita pentru respectivele livrari de bunuri/prestari de servicii pe teritoriul    Romaniei conform prevederilor art. 125^1 alin. (2) si care nu este inregistrata in Romania conform art. 153, persoana obligata la plata taxei este persoana impozabila ori persoana juridica neimpozabila, stabilita in Romania sau nestabilita in Romania, dar inregistrata in Romania conform art. 153, care este beneficiar al unor livrari de bunuri/prestari de servicii care au loc in Romania, conform art. 132 sau 133".
 
Drept urmare, persoana obligata la plata TVA este firma din Romania, prin mecanismul taxarii inverse : 4426 = 4427.In decontul de TVA se inregistreaza pe rd 7 si 20.
 
Document contabil: factura.


de Mihaela Pascu

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
proformaachizitie utilajepret vanzareinregistrari contabiledeclaratia 390

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 24 Mai 2012


Votati articolul "Ce tratament aplicam pentru achizitia de utilaje din UE?":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Inregistrare factura

Intrebare: In cazul in care am cumparat piese pentru vulcanizare, iar in factura este prins serviciul de metrologie as dori o inregistrare corecta a facturii. Multumesc.

Raspuns: Asa cum am raspuns anterior, serviciul de metrologie se va inregistra cu ajutorul contului 628....... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 24 Mai 2012 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 7 - 3 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X