Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Obligatii de utilizare sume conform OUG 91. E optionala utilizarea acestora?

contraventiesumenumerarcasa de marcatOUG 91/2014aparate de marcat electronice fiscale


Stabilim daca in conformitate cu OUG 91/2014, e obligatoriu sa se utilizeze sumele de serviciu necesare pentru plata restului catre client prevazute la art. 4 litera (7) sau daca utilizarea acestora este optionala.


Art.4 alin.(7) din OUG 91/2014 pentru modificarea si completarea OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, precizeaza datele pe care trebuie sa le contina Raportul fiscal de inchidere zilnica emis de aparatul de marcat electronic fiscal.

Printre aceste date obligatorii se afla incluse si sumele de serviciu. Sumele de serviciu sunt definite ca acele sume de bani utilizate pentru plata restului catre client, puse la dispozitia operatorului aparatului de marcat electronic fiscal la inceputul fiecarei zile de lucru. Acestea se regasesc in soldul contului de casa si de asemenea, in soldul de la sfarsitul zilei de lucru.

Din cele mentionate anterior rezulta ca sumele de serviciu trebuie utilizate ca atare si astfel sa se regaseasca ca date in raportul fiscal de inchidere zilnica emis de aparatul de marcat electronic fiscal.

Plata restului catre client este obligatorie din partea angajatului societatii,iar in cazul in care clientul refuza sa-l primeasca,angajatul ar trebui sa-l declare ca venituri suplimentare pentru societate.

De asemenea, conform Art.10 punctul (d) din OUG 91/2014 ,constituie contraventie urmatoarea fapta daca, potrivit legii penale,nu este considerata infractiune :” (d) neintocmirea de documente justificative pentru sumele de bani introduse/extrase in/din sertarul casei de marcat, altele decat cele provenite din incasarea cu numerar a contravalorii bunurilor livrate cu amanuntul si a serviciilor efectuate catre populatie sau cele utilizate pentru a acorda rest clientului.”


Ghid practic - SAGA pentru PFA. Operare, exemple practice, recomandari
Ghid practic - SAGA pentru PFA. Operare, exemple practice, recomandari

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!
Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2018
Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Vezi detalii




Autor: Gabriela Ilicea, Expert Contabil, membru activ CECCAR Bucuresti.

Experienta profesionala de 16 ani in domeniul contabilitatii si fiscalitatii ca si director economic in mai multe companii.

In prezent isi desfasoara activitatea prin intermediul propriei firme de contabilitate.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
contraventiesumenumerarcasa de marcatOUG 91/2014aparate de marcat electronice fiscale

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 15 Ianuarie 2015


Votati articolul "Obligatii de utilizare sume conform OUG 91. E optionala utilizarea acestora?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Chelt. de sponsorizare

Intrebare: Lucrez la o microintrepeindere care plateste impozit pe venit de 3 %.
Societatea face o sponsorizare de 690 lei.
Pot sa deduc din impozitul datorat aceasta suma in conditiile in care valoarea de 690lei respecta - 3 la mie din cifra de afaceri dar nu mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat?

Daca da- atunci virez impozit pe venit ( 3%)mai putin cu 690lei ?

Raspuns: Puteti efectua sponsorizare in orice limita doriti deoarece in Codul fiscal nu exista prevederi...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 15 Ianuarie 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile