Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Impozit pe microintreprindere. In ce conditii se poate aplica scutire de impozit pe microintreprindere?

impozit pe microintreprindereregistrul comertuluiscutire impozit microintreprindere24 luni

In cadrul analizei de mai jos, subiectul nostru e reprezentat de o firma infiintata in luna ianuarie 2016 si care are un numar de inregistrare la Registrul comertului cu data de 22.01.2016. La data 1.03.2016 societatea angajeaza o persoana cu un sfert de norma. Vom stabili daca societatea poate beneficia de scutirea de plata a impozitului pe microintreprindere de 1% pentru primele 24 de luni dat fiind faptul ca este nou infiintata si in conditiile in care angajarea s-a efectuat in termen de 60 de zile de la data infiintarii firmei.

In opinia noastra nu puteti aplica impozitul pe veniturile microintreprinderilor in cota de 1% avand in vedere ca salariatul nu este angajat cu norma intreaga. Conform alin. 4 art. 51 prin salariat se intelege persoana angajata cu contract individual de munca cu norma intreaga, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii.

Asadar, veti aplica cota de impozit de 3% chiar daca societatea este nou infiintata, intrucat nu se respecta conditia cu privire la angajarea a cel putin o persoana cu norma intreaga.

Redam mai jos prevederile legale aplicabile - art 52 alin 2 si 4:

"(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), pentru persoanele juridice romane nou-infiintate, care au cel putin un salariat si sunt constituite pe o durata mai mare de 48 de luni, iar actionarii/asociatii lor nu au detinut titluri de participare la alte persoane juridice, cota de impozitare este 1% pentru primele 24 de luni de la data inregistrarii persoanei juridice romane, potrivit legii. Cota de impozitare se aplica pana la sfarsitul trimestrului in care se incheie perioada de 24 de luni. Prevederile prezentului alineat se aplica daca, in cadrul unei perioade de 48 de luni de la data inregistrarii, microintreprinderea nu se afla in urmatoarele situatii:

- lichidarea voluntara prin hotararea adunarii generale, potrivit legii;
- dizolvarea fara lichidare, potrivit legii;
- inactivitate temporara, potrivit legii;
- declararea pe propria raspundere a nedesfasurarii de activitati la sediul social/sediile secundare, potrivit legii;
- majorarea capitalului social prin aporturi efectuate, potrivit legii, de noi actionari/asociati;
- actionarii/asociatii sai vand/cesioneaza/schimba titlurile de participare detinute.

Conditia privitoare la salariat se considera indeplinita daca angajarea se efectueaza in termen de 60 de zile inclusiv de la data inregistrarii persoanei juridice respective.


Impozitul pe venit si Declaratia unica
Impozitul pe venit si Declaratia unica

Vezi detalii

Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018
Autoturisme pe firma. Regim fiscal in 2018

Vezi detalii

Registrul de Evidenta Fiscala PFA
Registrul de Evidenta Fiscala PFA

Vezi detalii


(4) In sensul prezentului articol, prin salariat se intelege persoana angajata cu contract individual de munca cu norma intreaga, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. Conditia se considera indeplinita si in cazul microintreprinderilor care:
a) au persoane angajate cu contract individual de munca cu timp partial daca fractiunile de norma prevazute in acestea, insumate, reprezinta echivalentul unei norme intregi;

b) au incheiate contracte de administrare sau mandat, potrivit legii, in cazul in care remuneratia acestora este cel putin la nivelul salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata."

Totul despre Microintreprinderi in 2017.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma - Consultant fiscal, expert contabil si auditor

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
impozit pe microintreprindereregistrul comertuluiscutire impozit microintreprindere24 luni

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 20 Aprilie 2016


Votati articolul "Impozit pe microintreprindere. In ce conditii se poate aplica scutire de impozit pe microintreprindere?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Retineri salariale, Angajament scris si Poprire executor

Intrebare: Buna ziua !
Va rog foarte mult sa ma ajutati in urmatoarea problema:
- un salariat a fost gasit cu lipsa la inventar.
- salariatul a dat un Angajament scris angajatorului ca
va plati pentru lipsa gasita in inventar
- intre timp, un Executor judecatoresc a trimis la institutie
o Adresa de poprire pe numele salariatului

Daca exista o retinere salariala pentru angajator,
in baza acelui Angajament scris al salariatei,
pana la limita legala maxima admisa de Codul muncii,
iar pentru Executor salariatei nu i se mai poate face nici o alta retinere din salariu,
1. - ce retinere va avea prioritate ?
2. - daca unul din cei 2 nu au cum sa mai retina salariatei
sume de bani din salariul lunar, cum se mai poate face recuperarea
prejudiciului /datoriei/creantei ?

Raspuns: Vă mua... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 20 Aprilie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X