Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2017

Noile Reglementari: Conventii civile, Activitate dependenta, PFI

O.U.G 58/2010activitate dependentaconventii civileasigurari socialeCIM571/2003

 

de Rodica Mantescu, valabil la 09-Iul-2010

Intrebare: Suntem o policlinica privata si avem incheiate conventii civile cu medici. Incepand cu 01 iulie activitatea este considerata dependenta si trebuie sa le retinem asigurarile sociale. Plateste si societatea asigurari? Sau doar i le retine colaboratorului? Daca in iunie se platesc prestatii aferente lunilor anterioare intra si ele sub incidenta? Unii medici sunt organizati ca si PFI - profesii independente si se impoziteaza in sistem real, noua emitandu-ne factura. Le retinem si lor impozitul alaturi de celelalte contributii?

Raspuns: In situatia in care, din conventiile civile de prestari servicii rezulta ca este indeplinit cel putin unul dintre criteriile prevazute la art. 7 alineatul (1) punctul 2 din Codul fiscal, astfel cum a fost completat prin O.U.G nr. 58/2010, activitatea acestora poate fi reconsiderata de catre organele fiscale ca activitate dependenta, consecinta fiind aceea ca, impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate si virate, fiind datorate solidar de catre platitorul si beneficiarul de venit. In acest caz se aplica regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza.

Criteriile prevazute la art. 7 alineatul (1) punctul 2 din Codul fiscal sunt:

a) beneficiarul de venit se afla intr-o relatie de subordonare fata de platitorul de venit, respectiv organele de conducere ale platitorului de venit, si respecta conditiile de munca impuse de acesta, cum ar fi: atributiile ce ii revin si modul de indeplinire a acestora, locul desfasurarii activitatii, programul de lucru;
b) in prestarea activitatii, beneficiarul de venit foloseste baza materiala a platitorului de venit, respectiv spatii cu inzestrare corespunzatoare, echipament special de lucru sau de protectie, unelte de munca si altele asemenea;
c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestatia fizica sau cu capacitatea intelectuala, nu si cu capitalul propriu;
d) platitorul de venit suporta in interesul desfasurarii activitatii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizatia de delegare-detasare in tara si in strainatate, precum si alte cheltuieli de aceasta natura;
e) platitorul de venit suporta indemnizatia de concediu de odihna si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca, in contul beneficiarului de venit;
f) orice alte elemente care reflecta natura dependenta a activitatii.

Asadar, daca activitatea prestata de catre medici indeplineste unul dintre criteriile mai sus prevazute este recomandabil ca medicii sa isi desfasoare activitatea in baza unui contract individual de munca. In caz contrar, la un eventual control, organele fiscale vor reconsidera activitatea acestora ca activitate dependenta cu consecintele mai sus expuse.


Operare SAGA. Exemple practice si recomandari
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari

Vezi detalii

Protectia datelor cu caracter personal
Protectia datelor cu caracter personal

Vezi detalii

 Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii


In situatia in care, medicii isi desfasoara activitatea in baza unor conventii civile de prestari servicii, incepand cu data de 01.07.2010, in conformitate cu prevederile art. III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale, orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit. Asupra acestor venituri se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj. Obligatia declararii, calculului, retinerii si platii contributiilor revine platitorului de venit, in conformitate cu prevederile legale in vigoare.

Potrivit dispozitiilor art. V din acelasi act normativ, prin derogare de la dispozitiile art. 4 alin. (2) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, prevederile O.U.G nr. 58/2010 intra in vigoare incepand cu data de 1 iulie 2010, cu exceptia cazului in care in prezenta ordonanta de urgenta se prevede altfel. Prin urmare, contributiile individuale datorate in baza O.U.G nr. 58/2010 se declara, calculeaza, retin si platesc pentru veniturile obtinute incepand cu aceasta data.

In concluzie, incepand cu data de 1 iulie 2010, beneficiarii veniturilor obtinute in baza conventiilor civile de prestari servicii datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj pana la limita a 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.

Aceste contributii se declara, se calculeaza, se retin si se platesc de catre platitorii de venituri.

Modalitatea concreta de aplicare a prevederilor O.U.G nr. 58/2010 urmeaza a fi clarificata de normele metodologice de aplicare, ce urmeaza a fi elaborate in termen de 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei a ordonantei.

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 09 Iulie 2010


Votati articolul "Noile Reglementari: Conventii civile, Activitate dependenta, PFI":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Data prelungire Contract civil

Intrebare: Buna seara !

Contract civil incheiat pe perioada 01.01.10.2014-31.12.2014 /3 luni.

Se doreste prelungirea contractului.

In Actul aditional, la durata, se va scrie:
- contractul x - se prelungeşte de la data de 31.12.2014 până la data de 31.03.2015 ?
sau se prelungeşte de la data de 01.01.2015 până la data de 31.03.2015 ?

Raspuns: Actul aditional Va intra în vigoare la data de 31.12.2014 ? sau la data 01.01.2015 ?... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 09 Iulie 2010 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii articol

Postat de: cr*****
XXX
Data adaugarii: 20-Aug-2010
Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile
X