Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Depasire plafon microintreprindere. Ce regim fiscal se aplica?

microintreprindereimpozit pe profitcodul fiscalcalculul impozitului pe profit

In analiza urmatoare, avem o societate comerciala care a inregistrat la data de 31.12.2016 o cifra de afaceri de 1.967.862 lei. In luna iulie 2017 va depasi cifra de afaceri de 500.000 euro. Ce impozit (profit microintreprindere) va calcula firma pentru anul fiscal 2017 si ce declaratii trebuie sa depuna pentru schimbarea vectorului fiscal.

La art. 52 din Codul fiscal sunt stabilite regulile de Anchor iesire din sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderii,  in cursul anului, pe care le redam in continuare:
 
"(1) Daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 500.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta datoreaza impozit pe profit, incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare dintre aceste limite.
 
(2) Limitele fiscale prevazute la alin. (1) se verifica pe baza veniturilor inregistrate cumulat de la inceputul anului fiscal. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este cel valabil la inchiderea exercitiului financiar precedent.
 
(3) Microintreprinderile care in cursul unui trimestru incep sa desfasoare activitati de natura celor prevazute la art. 48 alin. (6) datoreaza impozit pe profit incepand cu trimestrul respectiv.
 
(4) Calculul si plata impozitului pe profit de catre microintreprinderile care se incadreaza in prevederile alin. (1) si (3) se efectueaza luand in considerare veniturile si cheltuielile realizate incepand cu trimestrul respectiv."
 
Asadar, daca la data de 31.07.2017, microintreprinderea realizeaza venituri mai mari de 500.000 euro,  este obligatorie inregistrarea  acesteia ca platitoare  de impozit pe profit, incepand cu data de 01.07.2017, prin depunerea formualrului 010, la organul fiscal de care apartineti, in termen de 15 zile de la data la care plafonul a fost depasit, respectiv pana pe data de 16 August 2017 (15 Aug este sarbatoare).

Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator


 
Calculul impozitului pe profit, se va faca incepand cu trimestrul III din 2017.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
microintreprindereimpozit pe profitcodul fiscalcalculul impozitului pe profit

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 25 Iulie 2017


Votati articolul "Depasire plafon microintreprindere. Ce regim fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 3.33 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

PFA

Intrebare: Am infiintat un pfa cu activitate de managment si consultanta in afaceri caen 7022 si servicii de contabilitate dar in acelas timp lucrez sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata intrebarea mea este - daca se plateste CAS, contributii la fondul de somaj pentru PFA, in aceasta situatie.
Multumesc. O zi buna.

Raspuns: Daca aveti si contract de munca, nu se mai plateste contributia pt pensie ca PFA . Nu exista...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 25 Iulie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 2 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016