email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Vanzarea de terenuri. Ce cota de TVA se aplica?

Vanzarea de terenuri. Ce cota de TVA se aplica?
cod fiscalcota tvaterentaxarea inversa

Analizam cazul unei societati comerciale platitoare de tva care a achizitionat in anul 2019 un teren de la o persoana fizica. Urmeaza ca acest teren sa se vanda catre o persoana juridica platitoare de TVA. S-a obtinut certificat de urbanism pe care scrie ca respectivul teren este construibil doar pentru amenajari spatii verzi, alei, scene provizorii pentru spectacole si neconstruibil pentru cladiri sau alte imobile.
 

Cum se factureaza aceasta vanzare? Cu tva sau fara? Daca se factureaza cu tva, cu ce cota se va aplica? Raspunsurile la aceste intrebari le ofera expertul nostru in randurile de mai jos.
 

Cota de TVA pentru vanzarea de terenuri: raspunsul specialistului

Potrivit Art. 292, Al. (2), lit. f) din Codul Fiscal, livrarea de constructii/parti de constructii si a terenurilor pe care sunt construite, precum si a oricaror altor terenuri este scutita de TVA fara drept de deducere. Prin exceptie, scutirea nu se aplica pentru livrarea de constructii noi, de parti de constructii noi sau de terenuri construibile. In sensul prezentului articol se definesc urmatoarele:

1. teren construibil reprezinta orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa constructii, conform legislatiei in vigoare;
2. constructie inseamna orice structura fixata in sau pe pamant;
3. livrarea unei constructii noi sau a unei parti din aceasta inseamna livrarea efectuata cel tarziu pana la data de 31 decembrie a anului urmator anului primei ocupari ori utilizari a constructiei sau a unei parti a acesteia, dupa caz, in urma transformarii;
4. o constructie noua cuprinde si orice constructie transformata sau parte transformata a unei constructii, daca costul transformarii, exclusiv taxa, se ridica la minimum 50% din valoarea constructiei sau a partii din constructie, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformarii, respectiv valoarea inregistrata in contabilitate in cazul persoanelor impozabile care au obligativitatea de a conduce evidenta contabila si care nu aplica metoda de evaluare bazata pe cost in conformitate cu Standardele internationale de raportare financiara, sau valoarea stabilita printr-un raport de expertiza/evaluare, in cazul altor persoane impozabile. In cazul in care se instraineaza doar o parte din constructie, iar valoarea acesteia si a imbunatatirilor aferente nu pot fi determinate pe baza datelor din contabilitate, acestea vor fi determinate in baza unui raport de expertiza/evaluare.

Totodata, potrivit Art. 331, Al. (2), lit. g) din Codul Fiscal, in cazul livrarii de constructii, astfel cum sunt definite la art. 292 alin. (2) lit. f) pct. 2, partilor de constructie si terenurilor de orice fel, pentru a caror livrare se aplica regimul de taxare prin efectul legii sau prin optiune, se aplica taxarea inversa daca atat furnizorul, cat si beneficiarul sunt inregistrati in scopuri de TVA conform art. 316.

Consider ca mentiunea “teren construibil” din Codul Fiscal face referire la teren pe care pot fi construite cladiri/imobile. Astfel, in cazul mentionat, consider ca nu se poate aplica scutirea de TVA, iar livrarea terenului este taxabila. Deoarece atat furnizorul cat si clientul sunt persoane inregistrate in scopuri de TVA, factura se va emite fara TVA cu mentiunea “taxare inversa”, clientul urmand sa aplice taxarea inversa (4426 = 4427).


Citeste mai multe informatii despre regimul TVA aplicabil la vanzarea de terenuri, in functie de situatie.

 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Simona Stanculescu - Economist.

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cod fiscalcota tvaterentaxarea inversa

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 24 Februarie 2020


Votati articolul "Vanzarea de terenuri. Ce cota de TVA se aplica?":
Rating:

Nota: 3.28 din 5 din 9 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contabilitatea in partida simpla

Intrebare: avand liceul economic-pot tine contabilitatea in partida simpla la o asociatie de proprietari.
iar persoanele care au cursul de administrator de bloc- pot tine evidenta contabila in partida simpla chiar daca nu au liceul economic sau alte cursuri de contabilitate

Raspuns: Da, puteti in temeiul Normei metodologice 1588 din 19/12/2007 Publicata in Monitorul Oficial, Partea...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 24 Februarie 2020 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 5 - 4 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X