email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Comert online. Acte emise la decontarea sumelor de catre firma de curierat

Comert online. Acte emise la decontarea sumelor de catre firma de curierat
comert onlinecashfacturichitanta

Analizam in continuare cazul unei societati care desfasoara comert online, incaseaza facturile emise catre clienti de la curier, in baza contractului incheiat cu acesta. 

Incasarea se face atat in cont colector prin banca, cat si direct prin cash. In situatia incasarii cash direct de la curier (curierul se intoarce cu banii cash la societate), firma are obligatia de a emite chitanta de incasare catre clientii carora le-a emis facturile? Explicatiile sunt oferite in randurile de mai jos de catre specialistul nostru.

 

Comert online - chitanta de incasare: raspunsul specialistului

In cazul in care incasarile se fac prin numerar prin intermediul firmei de curierat, pentru livrare se va intocmi factura, iar pentru incasare se aplica exceptia  de la art. 2 lit. h din OUG 28/1999 in sensul ca nu este nevoie de emiterea de bonuri fiscale pentru incasarile de la clienti, ci firmele de curierat vor emite chitante ramburs pentru sumele incasate in numerar de la clientii respectivi.

In situatia prezentata societatea nu trebuie sa emita chitanta catre clientii carora le-a emis facturile deoarece incasarea numerarului de la client nu se face de catre societate, ci de catre firma de curierat, prin angajatii acesteia.

Ulterior, decontarea incasarilor intre societate si firma de curierat se face pe baza documentelor specifice, in functie de modalitatea de decontare: ordin de plata intocmit de firma de curierat in favoarea societatii ca beneficiar al platii si extrasul de cont bancar al societatii, pentru decontarile prin virament bancar, respectiv chitanta emisa de societate pe numele firmei de curierat (deci nu pe numele clientilor), pentru decontarile directe in numerar intre societate si firma de curierat.


 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist.

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
comert onlinecashfacturichitanta

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 01 Decembrie 2020


Votati articolul "Comert online. Acte emise la decontarea sumelor de catre firma de curierat":
Rating:

Nota: 4 din 5 din 6 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Angajatorul va mai putea plati acel spor ?

Intrebare: Buna dimineata !
Vă rugăm frumos să ne lămuri?i cu privire la următoarea situa?ie:
- dacă în cazul de fa?ă a fost publicat - în Monitorul Oficial abia la data de 29.05.2018 - Regulamentul pentru spor condi?ii vătămătoare, atunci, de la ce dată se va aplica art.23 din Legea nr.153 /2017 ?
Legea nr.153 /20017 spune ca Art.23 a intrat in vigoare la 01.07.2017, insa Regulament-cadru pentru domeniul de activitate bugetară specific institutiei noastre a intrat in vigoare de la data publicarii lui in Monitorul Oficial, adica abia dupa data de 29.05.2018.

Si atunci, daca la data de 01.07.2017 nu exista Regulamentul,
ce se intampla cu art.23 ?
se poate aplica din urma,
dinainte de publicarea Regulamentului,
adica dinainte de data de 29.05.2018 ?

In perioada 01.07.2017 - 29.05.2018
cat nu exista Regulamentul,
se mai acorda spor conditii vatamatoare la salariati ? sau nu ?
Daca nu, atunci, in ce baza
s-ar taia sporul ?
pentru ca nu exista determinari
si nu s-au schimbat conditiile de munca,
ci lucram in aceleasi conditii de munca,
asa incat sporul ar trebui mentinut si in perioada respectiva.
.... iar daca s-ar plati acest spor, suma ar fi imputabila ?

Colegii si Sindicatul am discutat aceste probleme ...
dar nu stim cum sa procedam.

Va rugam din suflet un sfat.

Raspuns: Asa ar trebui. Mii de scuze, dar tot nu am inteles: - de la ce data trebuie sa ni se acorde sporul,...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 01 Decembrie 2020 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 8 + 5 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X