email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Publicarea situatiilor financiare anuale pe site-ul Finantelor: obligatorie sau nu?

Publicarea situatiilor financiare anuale pe site-ul Finantelor: obligatorie sau nu?
situatii financiarelegea societatilorlegea contabilitatii

Dezbatem in continuare obligativitatea publicarii situatiilor financiare anuale pe site-ul Ministerului Finantelor Publice. 


In cazul in care o societate nu doreste ca informatiile financiare sa fie publice, isi poate exprima aceasta optiune? Expertul nostru ne lamureste in continuare in aceasta privinta, analizand detaliat si prevederile legislative. 
 

Publicarea situatiilor financiare anuale pe site-ul Finantelor: raspunsul specialistului

Da este obligatorie publicarea pe site-ul Ministerului Finantelor Publice a situatiilor financiare anuale si societatea nu poate opta pentru ca informatiile acestea, sa nu fie publice.

In Monitorul Oficial cu numarul 1028 din data de 4 noiembrie 2020, a fost publicat Actul de Rectificare din 2020 la Legea nr. 223/2020 pentru simplificarea si debirocratizarea transferului de parti sociale si a varsarii capitalului social prin modificarea Legii societatilor nr. 31/1990.

Astfel , prin acest act de rectificare s-a abrogat art. 185 alin. (4) si (5) din Legea nr. 31/1990 a societatilor, cu modificarile si completarile ulterioare, care se referea la publicarea situatiilor financiare de catre societatile comerciale care au o cifra anuala de afaceri de peste 10 milioane lei.

Redam in continuare prevederile de la art. 185 din Legea nr. 31/1990 a societatilor, cu modificarile si aduse prin Actul de Rectificare din 2020 la Legea nr. 223/2020:

Art. 185
(1)In conditiile prevazute de Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, consiliul de administratie, respectiv directoratul, este obligat sa depuna la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice, in format hartie si in format electronic sau numai in forma electronica, avand atasata o semnatura electronica extinsa, situatiile financiare anuale, raportul lor, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, dupa caz.

(2)Consiliul de administratie, respectiv directoratul societatii-mama, definita astfel de reglementarile contabile aplicabile, este obligat sa depuna la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice copii ale situatiilor financiare anuale consolidate, prevederile alin. (1) urmand a fi aplicate in mod corespunzator.

(3)In vederea efectuarii publicitatii legale, Ministerul Finantelor Publice transmite, electronic, la Oficiul National al Registrului Comertului copii de pe urmatoarele acte, in forma electronica: situatiile financiare anuale si, dupa caz, situatiile financiare anuale consolidate, raportul si, dupa caz, raportul consolidat al consiliului de administratie, respectiv al directoratului, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum si indicatorii economico-financiari necesari efectuarii publicitatii legale. Publicitatea legala se realizeaza prin mentionarea in registrul comertului a depunerii situatiilor financiare anuale, insotite de raportul consiliului de administratie, respectiv al directoratului, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum si prin publicarea indicatorilor economico-financiari extrasi din acestea.

(4)[textul din Art. 185, alin. (4) din titlul III, capitolul IV, sectiunea VI a fost abrogat la 04-nov-2020 de Actul din Rectificare din 2020]
(5)[textul din Art. 185, alin. (5) din titlul III, capitolul IV, sectiunea VI a fost abrogat la 04-nov-2020 de Actul din Rectificare din 2020]

(6)Ministerul Finantelor Publice si Oficiul National al Registrului Comertului vor incheia un protocol de colaborare, in vederea transmiterii, in format electronic, a copiilor si informatiilor prevazute la alin. (3).

*) De la data de 1 ianuarie 2011, situatiile financiare anuale si documentele anexate acestora, prevazute la art. 185 se depun numai la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice.

Prin urmare, situatiile financiare se depun obligatoriu la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice, in format hartie si in format electronic sau numai in forma electronica, avand atasata o semnatura electronica extinsa, urmand ca in vederea efectuatii publicitatii legale, Ministerul Finantelor Publice sa transmita, electronic, la Oficiul National al Registrului Comertului copii de pe urmatoarele acte in forma electronica: situatiile financiare anuale si, dupa caz, situatiile financiare anuale consolidate, raportul si, dupa caz, raportul consolidat al consiliului de administratie, respectiv al directoratului, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, precum si indicatorii economico-financiari.
 


Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar. 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
situatii financiarelegea societatilorlegea contabilitatii

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 02 Iunie 2021


Votati articolul "Publicarea situatiilor financiare anuale pe site-ul Finantelor: obligatorie sau nu?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

TVA la incasare din 01.04.2013

Intrebare: O societate infiintata in octombrie 2012 aplica TVA la incasare incepand cu 01.04.2013 deoarece are decont trimestrial si cifra de afaceri sub 2.250.000 lei.
Intrebarea este: cum va deduce TVA-ul daca achizitioneaza de la cei cu sistem TVA la incasare? si daca achizitioneaza de la ceilalti?
La colectat e clar ca in momentul facturarii, dar nu-mi este clar de momentul dedusului.

Va multumesc!

Raspuns: Daca furnizorul dvs aplica TVA la incasareatunci deduceti TVA doar la plata facturii Daca furnizorul...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 02 Iunie 2021 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 10 + 3 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X