Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Provizioane pentru clienti incerti si ajustarea TVA. Ce conditii trebuie sa respectati!

clienti incertiprovizioaneajustare tvamasa credalacreante modificate

De cate ori nu v-ati confruntat cu o situatie dificila la constituirea de provizioane si de cate ori nu vi s-a intamplat sa nu fiti siguri daca nu cumva uitati vreo conditie strecurata prin legislatia complicata? Ne propunem sa facem lumina in aceasta privinta venind des cu studii de caz si exemple concrete din aceasta arie legislativa.

Astfel, in randurile urmatoare, stabilim daca pentru clienti cu scadente peste 270 de zile se pot constitui provizioane cu 30% deductibilitate, cu mentiunea ca acestia nu sunt in faliment sau insolventa.

Vom vedea daca firma e conditionata de inscrierea la masa credala in acest caz pentru a constitui provizioane cu 30% deductibilitate, stabilind si in ce fel pentru clientii in procedura de faliment/insolventa si cu scadenta mai mare de 270 zile se va proceda fara inscriere la masa credala.

Stabilim daca se poate inregistra provizion cu 100% deductibilitate si daca inscrierea la masa credala este conditie de deductibilitate a provizioanelor.


Potrivit art. 26 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, ajustarile pentru deprecierea creantelor sunt deductibile in limita a 30% din valoarea lor, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
1. sunt neincasate intr-o perioada ce depaseste 270 de zile de la data scadentei;
2. nu sunt garantate de alta persoana;
3. sunt datorate de o persoana care nu este persoana afiliata contribuabilului

La pct. 19 alin. (3) din Normele metodologice, se prevede ca:
"(3) In aplicarea art. 26 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, se au in vedere urmatoarele:
a) creantele, altele decat creantele asupra clientilor reprezentand sumele datorate de clientii interni si externi pentru produse, semifabricate, materiale, marfuri etc. vandute, lucrari executate si servicii prestate, sunt cele inregistrate dupa data de 1 ianuarie 2016;


Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017

Vezi detalii

Fisa sintetica pe platitor
Fisa sintetica pe platitor

Vezi detalii

 Legea prevenirii: 105 secrete legale care te scapa de control
Legea prevenirii: 105 secrete legale care te scapa de control

Vezi detalii



b) ajustarile pentru deprecierea creantelor sunt deductibile, in limita prevazuta de lege, la nivelul valorii creantelor neincasate, inclusiv taxa pe valoarea adaugata;
c) In cazul creantelor in valuta, provizionul este deductibil la nivelul valorii influentate cu diferentele de curs favorabile sau nefavorabile ce apar cu ocazia evaluarii acestora;
d) ajustarile pentru deprecierea creantelor sunt luate in considerare la determinarea rezultatului fiscal incepand cu trimestrul in care sunt indeplinite conditiile prevazute la art. 26 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal si nu poate depasi valoarea acestora, inregistrata in contabilitate in anul fiscal curent sau in anii anteriori."

In cazul clientilor cu termenul scadent depasit pentru care exista intarzieri la plata (facturi care sunt neincasate intr-o perioada ce depaseste 270 de zile de la data scadente), veti transfera clientii respectivi din contul 4111 in contul 4118 "Clienti incerti", astfel:
4118 = 4111 cu toata valoarea

Totodata, veti consititui provizioane /ajustari a caror deductibilitate este stabilita conform art.26 alin (1) lit.c) pct. 1 – respectiv de 30% daca creantele nu au fost incasate mai mult de 270 zile de la data scadentei. In caz contrar, aceste provizioane sunt nedeductibile fiscal.

Inregistrarea provizionului:
6814 = 491 30% deductibil si 70% nedeductibil

Provizionul constituit se va anula pe masura incasarii creantei respective, si suma incasata se va relua la venituri astfel:
491 = 7814 30% impozabile si 70% neimpoabile

Venitul inregistrat astfel va fi neimpozabil la calculul impozitului pe profit daca cheltuiala cu provizionul a fost considerata nedeductibila.

Potrivit art. 26 alin. (1) lit. j) din Codul fiscal, sunt deductibile fiscal ajustarile pentru deprecierea creantelor inregistrate potrivit reglementarilor contabile aplicabile, in limita unui procent de 100% din valoarea creantelor, altele decat cele prevazute la lit. d), e), f), h) si i), daca creantele indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
1. sunt detinute la o persoana juridica asupra careia este declarata procedura de deschidere a falimentului, pe baza hotararii judecatoresti prin care se atesta aceasta situatie, sau la o persoana fizica asupra careia este deschisa procedura de insolventa pe baza de:
- plan de rambursare a datoriilor;
- lichidare de active;
- procedura simplificata;
2. nu sunt garantate de alta persoana;
3. sunt datorate de o persoana care nu este persoana afiliata contribuabilului
Inscrierea la masa credala, nu este o conditie privind deductibilitatea provizioanelor.

Conform prevederilor de la art. 287 lit. d) din Codul fiscal:

Ajustarea bazei de impozitare , in cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa ca urmare a falimentului beneficiarului sau ca urmare a punerii in aplicare a unui plan de reorganizare admis si confirmat printr-o sentinta judecatoreasca, prin care creanta creditorului este modificata sau eliminata. Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de confirmare a planului de reorganizare, iar, in cazul falimentului beneficiarului, incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de legislatia insolventei, hotarare ramasa definitiva/definitiva si irevocabila, dupa caz. In cazul in care ulterior pronuntarii hotararii judecatoresti de confirmare a planului de reorganizare sunt incasate sume aferente creantelor modificate sau eliminate prin planul de reorganizare, se anuleaza ajustarea efectuata, corespunzator sumelor respective prin decontul perioadei fiscale in care acestea sunt incasate

La pct. 32 alin. (6) din Normele metodologice, se prevede ca:

"(6) Ajustarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adaugata, prevazuta la art. 287 lit. d) din Codul fiscal, este permisa pentru facturile emise care se afla in cadrul termenului de prescriptie prevazut in Codul de procedura fiscala. In cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa ca urmare a punerii in aplicare a unui plan de reorganizare admis si confirmat printr-o hotarare judecatoreasca, prin care creanta creditorului este modificata sau eliminata, ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de confirmare a planului de reorganizare, daca aceasta a intervenit dupa data de 1 ianuarie 2016. In cazul persoanelor care aplica sistemul TVA la incasare se opereaza anularea taxei neexigibile aferente livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii realizate. "

Ajustarea TVA se va inregistra in contabilitate, prin articolul contabil:
4427 = 4118/4111 sau
4111/4118 = 4427 storno TVA (minus)

In Decontul de TVA (300), operatiunea se va declara la rd. 16 "Regularizari Taxa colectata", cu semnul minus.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 13 Iunie 2017


Votati articolul "Provizioane pentru clienti incerti si ajustarea TVA. Ce conditii trebuie sa respectati!":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Administratie de bloc

Intrebare: Buna ziua!
Am o rugaminte la dvs. suntem o asociatie de proprietari si vrem sa stim exact ce contributi avem de plata pentru presedinte si cenzor cu contract mandat, administrator cu contract individual cu timp partial 4 h. Si ce ar trebui pentru ingrijitor sau daca putem sa mergem pe contract prestari servicii? Va multumesc anticipat.

Raspuns: Buna ziua, Conform ART. 296^3 Contribuabilii sistemelor de asigurari sociale din Codul Fiscal:...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 13 Iunie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
Stiri si analize economice
SATI