email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Inregistrare in contabilitate versus autofactura. Cum procedam?

ProceduriInregistrari si Politici Contabileautofacturaoperatiune taxabilaTVACodul fiscal

Vom stabili mai jos cum se inregistreaza in contabilitate o autofactura primita, stabilind si daca, in cazul in care se inregistreaza pe iesiri facturi, societatea listeaza si trimite factura cu numarul sau de ordine generat de programul de facturare.

In concret, vom stabili cum trebuie sa procedeze societatea cand primeste o autofactura pe care apare la emitent si cel care a trimis autofactura, la platitor (client).

Din intrebarea trimisa intelegem ca firma dvs., in calitate de furnizor, nu a emis si trimis factura la client in timp util (pana pe data de 15 ale lunii urmatoare faptului generator).

Din aceasta cauza clientul a fost nevoit sa autofactureze marfa/produsul/serviciul furnizat de firma dvs., avand ca baza legala art. 155^1(1) din Codul fiscal:

"ART. 155^1 Alte documente (1) Persoana impozabila sau persoana juridical neimpozabila, obligata la plata taxei in conditiile art. 150 alin. (2) - (4) si (6) si ale art. 151, trebuie sa autofactureze operatiunile respective pana cel mai tarziu in a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, in cazul in care persoana respective nu se afla in posesia facturii emise de furnizor/prestator."

Chiar si in situatia in care firma dvs. a primit autofactura de la client (desi aceasta, de regula, se intocmeste doar intr-un singur exemplar de catre si pentru client doar in scopul taxei si numai daca operatiunea este taxabila din punctul de vedere al TVA), totusi trebuie sa listati si sa trimiteti clientului factura cu numarul dvs. de ordine generat de programul dvs. de facturare.

Firma dvs. nu trebuie sa inregistreze in contabilitate autofactura, ci doar factura emisa (asa cum ati mentionat dvs. pe iesiri). Autofactura are doar calitatea de document inlocuitor pentru factura, document care sta la baza intocmirii evidentelor fiscale privind TVA pentru client, pe cand factura este documentul in baza caruia clientul achita contravaloarea bunurilor receptionate de la firma dvs.

Prin similitudine cu prevederile de la art. 155^1(3 ) din Codul Fiscal:

"Art. 155^1 (3) La primirea facturii privind operatiunile prevazute la alin. (1) si (2), persoana impozabila sau persoana juridica neimpozabila va inscrie pe factura o referire la autofacturare, iar pe autofactura, o referire la factura".

La primirea autofacturii veti inscrie pe facture emisa o mentiune referitoare la aceasta, iar pe autofactura, o referire la factura si la factura veti anexa autofactura primita.
 

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

de Mihaela Pascu

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ProceduriInregistrari si Politici Contabileautofacturaoperatiune taxabilaTVACodul fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 20 Noiembrie 2013


Votati articolul "Inregistrare in contabilitate versus autofactura. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 4.42 din 5 din 6 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Program D101 pe 2013

Intrebare: Buna ziua,
Am depus azi la ANAF declaratiile 101 pe 2012 si 101 pe ianuarie 2013. Cea din 2012 s-a validat, dar D101din ianuarie 2013 are urmatoarea eroare: scadenta trebuie sa fie 25.03.2013, in loc de 25.03.2014. Eu am facut ambele declaratii in acelasi program, descarcat de pe ANAF. Daca scriu in casuta unde trebuie trecut anul - 2012, se alege automat scadenta in 25.03.2013. Dar daca trec anul 2013, automat imi apare scadenta 25.03.2014 si mi se respinge. Stie cineva daca este un alt program pentru D101 pe ianuarie 2013? Eu am cautat dar nu am gasit.
Va multumesc mult.

Raspuns: Verificati ca pe declaratia 101 aferenta anului 2013 sa aveti bifa pe PJ care la 31.12 indeplinesc...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 20 Noiembrie 2013 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!

Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 6 + 4 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X