Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Calitatea de coasigurat. Ce documente se depun?

calitatea de coasiguratasigurare medicalaANAFpersoane majorecodul munciidrept salarial

In cazul urmator, un salariat al societatii doreste ca de la 01.05.2015 sa adauge un coasigurat (mama salariatului) care are o decizie medicala privind capacitatea de munca si adeverinta de la ANAF ca nu realizeaza venituri in scopul de a beneficia de asigurare medicala.

Pe langa declaratie cu persoane in intretinere, ce alte documente se mai depun? De asemenea, ar trebui sa declare si la CASMB sau in cadrul altei institutii?


Identificarea persoanelor fizice aflate in intretinerea unui salariat are relevanta la determinarea impozitului pe salarii la functia de baza, salariatul beneficiind, ca diminuare a venitului supus impozitului pe salarii, de o suma sub forma deducerii personale acordata in functie de numarul acestor persoane aflate in intretinerea sa.

Astfel, salariatul are dreptul de a avea coasigurati, numai la locul de munca unde isi desfoasara functia de baza, indeferent de faptul ca este angajat cu norma partiala sau cu norma intreaga.
 
Temeiul legal il reprezinta art. 56 din Codul fiscal precum si pct. 88 - 105 din Normele metodologice pentru aplicarea art. 56 din Codul fiscal.  
 
Pentru ca o persoana sa fie in intretinerea salariatului in vederea acordarii deducerii personale, aceasta trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
 
- existenta unor legaturi de rudenie/afiliatie intre salariat si persoana aflata in intretinere;

- incadrarea veniturilor realizate de persoana aflata in intretinere in plafonul de 250 lei.

Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator


 
Astfel, sunt persoane aflate in intretinerea salariatului:
 
- sotul sau sotia salariatului;
- rudele salariatului, pana la gradul al doilea inclusiv;
 
Dupa gradul de rudenie rudele se grupeaza astfel: rude de gradul intai, cum ar fi: parinti (pe linie ascendenta) si copii (pe linie descendenta), rude de gradul al doilea, cum ar fi: bunici (pe linie ascendenta), nepoti (pe linie descendenta) si frati/surori (pe linie colaterala).
 
Copilul minor este considerat intotdeauna intretinut, cu exceptia celor incadrati in munca, indiferent daca se afla in unitati speciale sanitare sau de protectie speciala si altele asemenea, precum si in unitati de invatamant, inclusiv in situatia in care costul de intretinere este suportat de aceste unitati. In acest caz eventualele venituri obtinute de copilul minor nu se au in vedere la incadrarea in venitul de 250 lei lunar.
 
- rudele sotului sau sotiei salariatului, pana la gradul al doilea inclusiv.
 
Nu sunt considerate persoane in intretinerea unui salariat:
 
- persoanele fizice care respecta legatura de rudenie/afiliatie, dar care nu se incadreaza in plafonul de venit lunar realizat de 250 lei lunar sau care se afla in intretinerea altcuiva;
 
- persoanele majore condamnate, care executa pedepse privative de libertate;
 
- copilul minor cu varsta cuprinsa intre 16 si 18 ani, incadrat in munca in conditiile Codului muncii, ca exceptie de la regula potrivit careia copiii minori, in varsta de pana la 18 ani impliniti, ai contribuabilului sunt considerati intretinuti;
 
- persoanele fizice care detin terenuri agricole si silvice in suprafata de peste 10.000 mp in zonele colinare si de ses si de peste 20.000 mp in zonele montane;
 
- persoanele fizice care obtin venituri din cultivarea si din valorificarea florilor, legumelor si zarzavaturilor in sere, in solarii special destinate acestor scopuri si/sau in sistem irigat, din cultivarea si din valorificarea arbustilor, plantelor decorative si ciupercilor, precum si din exploatarea pepinierelor viticole si pomicole, indiferent de suprafata.
 
In conformitate cu prevederile art. 213 alin. (1) lit.b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
 
Potrivit art.27 din Norma metodologica privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, persoanele asigurate in baza art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din lege, respectiv sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflate in intretinerea unei persoane asigurate, denumite in continuare coasigurati, isi pastreaza calitatea de asigurat si drepturile care decurg din aceasta numai in perioada in care persoana in a carei intretinere se afla are calitatea de asigurat. Coasiguratii nu pot avea la randul lor coasigurati in baza art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din lege.

Art. 20 alin. (1) lit. d) din Norma metodologica privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate aprobata prin OCNAS 617/2006, dovada calitatii de asigurat in sistemul de asigurari sociale de sanatate se realizeaza printr-un document justificativ - adeverinta, eliberat de CAS, potrivit fiecarei categorii de persoane, pe baza urmatoarelor documente: pentru sotul, sotia si parintii aflati in intretinerea unei persoane asigurate: act de identitate, documente care sa ateste relatia de rudenie sau casatoria cu persoana asigurata, declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii, precum si o declaratie pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are in intretinere persoana respectiva.

Prin urmare, dobandirea calitatii de coasigurat (mama), salariatul trebuie sa depuna la departamentul de Resurse umane, din cadrul societatii, urmatoarele documente:

- act de identitate;

- declaratie pe propria raspundere a coasiguratului (mama) din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii;
- declaratie pe propria raspundere a persoanei asigurate (mama) prin care aceasta declara ca are in intretinere persoana respectiva.
 
Angajatorul o va inscrie pe mama coasigurata in declaratia 112, astfel:

- CNP coasigurat;
- Nume coasigurat;
- Prenume coasigurat;
- Tip coasigurat, care se completeaza astfel:
S - sot/sotie;
P - parinte (mama, tata).  

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de  Dana Hristu, consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
calitatea de coasiguratasigurare medicalaANAFpersoane majorecodul munciidrept salarial

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 15 Mai 2015


Votati articolul "Calitatea de coasigurat. Ce documente se depun?":
Rating:

Nota: 4.11 din 5 din 18 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Diurna

Intrebare: Va rog sa-mi spuneti daca am procedat gresit?
-avem o asociatie non profit fara angajati dar care are membrii
-in baza unor contracte se efectueaza deplasari atat in tara cat si in strainatate pentru activitati culturale (muzica si dans)
-sumele din contracte sunt alocate pana la ultimul banut ,pentru diurna si transportul membrilor care nu sunt angajati ai asociatiei ,ei sunt doar membrii ,totodata membrii au votat in regulamentul de ordine interioara ca sunt de acord pentru a efectua deplasari doar in baza diurnei
-asociatia este neplatitoare deTVA din acest motiv nu s-a platit TVA
-va rog sa-mi spuneti daca este bine cum s-a procedat iar daca nu ce trebuie facut?si cum trebuiesc reparate greselile (daca exista) ?

Raspuns: Pentru decontarea sumelor, fiecare membru trebuie sa intocmeasca ordin de deplasare. Acesta trebuie...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 15 Mai 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016