Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

De cate ori se poate depune rectificativa pe D394?

declaratia 394Ordin 2264/2016d394declaratia informativafacturiperioada de raportare

Declaratia 394 privind declararea livrarilor/prestarilor si achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA a fost aprobata prin Ordinul nr. 3769/23.12.2015, publicat in Monitorul Oficial nr. 11/07.01.2016. Potrivit punctului 3 din Anexa 2 a acestui act normativ, in cazul in care, dupa depunerea declaratiei, persoana impozabila constata existenta unor omisiuni/erori in datele declarate, aceasta trebuie sa depuna o noua declaratie corect completata, cu operatiunile care necesita modificarea si/sau operatiunile care nu au fost declarate, declaratie care inlocuieste declaratia informativa depusa initial.

Astfel, ori de cate ori se constata omisiuni/erori se va depune o noua declaratie, fara a se restrictiona numarul redepunerilor (rectificativelor).
 
ATENTIE ! Ordinul nr. 2264/26.07.2016, publicat in Monitorul Oficial nr. 578/29.07.2016, modifica pct. 3 din Anexa 2 , venind in completare cu precizarea ca NU vor face obiectul redepunerii declaratiei facturile primite de persoana impozabila in alta perioada de raportare fata de data emiterii acestora de catre furnizori.
 
Ordinul nr. 2264/2016 a intrat in vigoare la data de 1 iulie 2016 (art. 11). In consecinta, nu este limitat numarul de rectificative care se pot depune pentru Declaratia 394, dar incepand cu luna iulie 2016 nu se mai corecteaza declaratiile (394) depuse initial (nu se depun rectificative) pentru facturile primite in alta perioada de raportare (facturile primite cu intarziere). Este recomandat ca societatea sa detina un registru al intrarilor (sau alte documente) care sa faca dovada datei cand au fost primite facturile.
 

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Contabilitatea microintreprinderilor
Contabilitatea microintreprinderilor
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de S.M. Armaselu - Expert contabil

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
declaratia 394Ordin 2264/2016d394declaratia informativafacturiperioada de raportare

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 24 Ianuarie 2017


Votati articolul "De cate ori se poate depune rectificativa pe D394?":
Rating:

Nota: 4.38 din 5 din 4 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Declaratia 390

Intrebare: In data de 29.03.2013 primim o factura de la un furnizor extern (achizitie intracomunitara), marfa soseste in 04.04.2013. Se constata pretul gresit la un produs si in data de 08.04.2013 se emite un credit note, care corecteaza pretul initial (mai mare). Cum intocmesc declaratia 390? Doar o declaratie cu pretul corect? Sau 2 declaratii: una cu plus aferenta lunii martie si una cu minus aferenta lunii aprilie?

Raspuns: Fiecare operatiune mentionata de dvs. se va raporta prin formularul 390. Astfel, factura emisa in...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 24 Ianuarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X