Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Exigibilitatea taxei pentru avansul facturat. Cum procedam?

nfacturare avanscodul fiscaltvaexigibilitatea tva

In analiza de mai jos, stabilim cand se exercita dreptul de deducere TVA pentru facturi de avans lucrari de la furnizori care nu au fost achitate, cu mentiunea ca furnizorii nu sunt cu TVA la incasare. Societatea este platitoare de TVA la luna si nu este cu TVA la incasare.

Iata raspunsul specialistului:

Exigibilitatea taxei aferenta unui avans intervine la data la care loc faptul generator, respectiv la data la care se incaseaza avansul, pentru platile in avans efectuate inainte de data la care intervine fapul generator, conform art.282 alin.(2) lit.b) Cod fiscal. Avansul reprezinta plata partiala sa integrala a contravalorii bunurilor si serviciilor, efectuata inainte de data livrarii ori prestarii acestora.
 
Astfel, pentru  cazul in care s-a emis factura de avans pentru lucrarile ce urmeaza a fi executate de un furnizor,  pentru beneficiar exigibilitatea intervine la data la care se efectueaza plata avansului, iar pentru prestator (furnizorul) exigibilitatea taxei intervine la data la care se incaseaza avansul, indiferent de regimul de TVA pe care fiecare dintre cele doua societati il aplica: TVA la incasare ori neinregistrati cu TVA la incasare.
 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu - Economist si expert contabil

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili


 

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
nfacturare avanscodul fiscaltvaexigibilitatea tva

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 02 Noiembrie 2017


Votati articolul "Exigibilitatea taxei pentru avansul facturat. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Marfa deteriorata magazin amanuntul

Intrebare: Sau deteriorat 20kg de rosii proaspete, si nu stiu cum se poate face scoaterea din gestiunea magazinului. Ce documente se intocmesc si articolul contabil.Multumesc.

Raspuns: Produsele se scot din gestiune in baza unui proces verbal de constatare si a unei decizii a...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 02 Noiembrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 5 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016