email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Comercializarea produselor si a serviciilor de piata. Cand e permisa revanzarea catre persoane fizice?

Taxe si Impoziteservicii de piatacomert cu amanuntulHG 479/2003OG 28/1999OG 99/2000

O societate comercializeaza produse in online, importate sau cumparate de la diferite firme cu ridicata din tara. Comanda se primeste uneori doar pentru o bucata astfel ca se achizitioneaza produse si de la magazine cu amanuntul.

Vom stabili in ce masura are societatea dreptul de a revinde aceste produse catre persoane fizice. Se intocmeste factura, iar banii se primesc de la firma de curierat in banca. Vom vedea in ce masura s-a procedat corect.

Solutia consultantului:

Efectuarea operatiunilor descrise in cuprinsul intrebarii nu ridica probleme de natura procedurala din perspectiva societatii care achizitioneaza produsele in vederea revanzarii.

Intr-adevar, exista constrangeri legislative privind efectuarea de operatiuni cu amanuntul si cu ridicata. Astfel, organizarea gestiunii trebuie realizata distinct, in spatii separate si cu evidentierea corespunzatoare distincta in contabilitate pentru comert cu amanuntul si cu ridicata, in conformitate cu prevederile art. 4 din Normele metodologice de aplicare a OG 28/1999 privind privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, aprobate prin HG 479/2003, cu modificarile ulterioare.

De asemenea, prevederile OG 99/2000 privind comercializarea produselor si a serviciilor de piata, cu modificarile si completarile ulterioare interzic exercitarea de activitati de comert cu ridicata si comert cu amanuntul in aceeasi structura de vanzare, respectiv suprafata de vanzare.

Nerespectarea acestei obligatii constituie contraventie, care se sanctioneaza, potrivit art. 73 pct. 22, cu amenda de la 4.000 lei la 20.000 lei in cazul persoanelor juridice dar si cu masura interzicerii uneia dintre cele doua activitati.

de Mihaela Pascu

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

e-Factura si e-Transport. Atentie la NOUTATILE de la 1 iulie!


ANAF are la dispozitie 2 noi instrumente de control si urmarire, destinate sa stopeze evaziunea fiscala si sa creasca gradul de colectare a TVA: e-Factura si e-Transport!

  • Stiti exact ce obligatii noi aveti?
  • Care sunt erorile pe care le puteti comite?
  • Ce aveti de facut pentru a respecta legea?

Raspunsuri exacte gasiti in  e-Factura. e-Transport. Restart pentru sistemul fiscal din Romania!

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Taxe si Impoziteservicii de piatacomert cu amanuntulHG 479/2003OG 28/1999OG 99/2000

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 14 August 2013


Votati articolul "Comercializarea produselor si a serviciilor de piata. Cand e permisa revanzarea catre persoane fizice?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 14 August 2013 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X