Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

PFA si cifra de afaceri pentru autoturisme second-hand. Cum stabilim plafonul de scutire la trecerea la microintreprindere?

cifra de afaceripfaautoturisme second-handtvacodul fiscalmarja profitului

In randurile de mai jos, avem cazul in care o persoana fizica autorizata (PFA) desfasoara activitati de comert cu masini second-hand. Masinile sunt achizitionate de la importatori de masini second-hand din Romania si revandute catre persoane fizice in Romania. Vom vedea daca PFA-ul poate opta pentru regimul special al bunurilor second-hand in conditiile in care nu este inregistrat in scopuri de TVA.

De asemenea, la stabilirea plafonului de scutire TVA pentru intreprinderi mici (220000 lei) stabilim daca se ia in calcul valoarea livrarilor din cursul unui an sau marja de profit aplicabila de persoanele care aplica regimul special pentru bunuri second-hand.

Indiferent de faptul ca persoana impozabila este o persoana fizica autorizata sau o societate, regimul special pentru bunuri second hand poate fi aplicat numai daca, acea persoana impozabila este inregistrata in scopuri de TVA in Romania, in regim normal:

- fie la depasirea plafonului de scutire de 220.000 lei/an calendaristic conform prevederilor art. 316 alin. (1) lit. b) " b) daca in cursul unui an calendaristic atinge sau depaseste plafonul de scutire prevazut la art. 310 alin. (1), in termen de 10 zile de la sfarsitul lunii in care a atins sau a depasit acest plafon" ;
- fie prin optiune, conform prevederilor art. 316 alin. (1) lit. c) "c) daca cifra de afaceri realizata in cursul unui an calendaristic este inferioara plafonului de scutire prevazut la art. 310 alin. (1), dar opteaza pentru aplicarea regimului normal de taxa;"

Astfel, avand in vedere faptul ca nu se poate considera ca o persoana impozabila care nu este inregistrata in scopuri de TVA aplica regimul special second-hand, la determinarea plafonului de scutire de 220.000 lei/an calendaristic se ia in considerare valoarea totala a fiecarei vanzari efectuate, fara a se lua in considerare doar marja profitului, ca diferenta intre pretul de achizitie si pretul de vanzare al unui autoturism.

Totusi, daca din evidenta fiscala si contabila rezulta ca persoana fizica respectiva ar aplica regimul special second-hand, daca ar fi inregistrata in regim normal in scopuri de TVA, cifra de afaceri pentru determinarea plafonului de 220.000 lei, ar fi formata doar din marja profitului ca diferenta intre pretul de achizitie si pretul de vanzare al autorismului. In acest sens, am in vedere prevederile pct. 83 alin. (4) din normele de aplicare ale art. 310 prin care se reglementeaza, in mod expres faptul ca "Persoanele impozabile care, daca ar fi inregistrate normal in scopuri de taxa conform art. 316 din Codul fiscal, ar aplica un regim special de taxa conform prevederilor art. 311 si 312 din Codul fiscal
vor lua in calculul determinarii cifrei de afaceri prevazute la art. 310 alin. (1) din Codul fiscal
numai baza impozabila pentru respectivele operatiuni determinata in conformitate cu prevederile art. 311 si 312 din Codul fiscal. "

De altfel, daca ar fi inregistrata in scopuri de TVA, la randul 9 din decontul de TVA cod 300, persoana impozabila ar fi obligata sa raporteze doar marja profitului ca baza de impozitare a TVA.


Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii




In acest context, trebuie retinut ca regimul special second-hand prin colectarea TVA 19% % doar la marja de profit a vanzatorului poate fi aplicat numai daca persoana impozabila din Romania este un revanzator si daca bunul destinat vanzarii a fost achizitionat de la de la una din urmatoarele categorii de furnizori enumerate la art. 312, alin. (2) de la lit. a), b) si d) din Codul fiscal:

a) un furnizor persoana neimpozabila. Din punctul de vedere al TVA, este neimpozabila o persoana fizica, o organizatie non profit etc.;

b) un furnizor persoana impozabila care nu si-a exercitat dreptul de deducerea a T.V.A. la momentul achizitiei bunurilor respective, similar prevederilor art. 292 alin. (2) lit. g) din Codul fiscal aplicabil in Romania. In acest caz, daca furnizorul nu este o firma revanzatoare, furnizorul din Comunitate este obligat sa inscrie pe factura ca pentru bunurile respective nu a dedus T.V.A.;
d) o firma revanzatoare care a supus livrarea acelui bun regimului special de taxare conform mentiunilor inscrise pe factura.

De asemenea, in cifra de afaceri de 220.000 lei se include si valoarea avansurilor incasate sau neincasate pentru care se emit facturi, dar si orice suma facturata inainte data faptului generator. Acest aspect este reglementat in mod expres prin normele de aplicare ale art. 310, la pct. 83 alin. (3) "La determinarea cifrei de afaceri prevazute la art. 310 alin. (1) din Codul fiscal
se cuprind inclusiv facturile emise pentru avansuri incasate sau neincasate si alte facturi emise inainte de data livrarii/prestarii pentru operatiunile prevazute la art. 310 alin. (2) din Codul fiscal. "

In cazul unei persoane fizice autorizate, trebuie retinut faptul ca plafonul anual de 220.000 lei este format din valoarea livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii din sfera de aplicare a TVA, inclusiv din marja profitului la aplicarea regimului special second-hand, indiferent de faptul ca valoarea acestora a fost sau nu a fost incasata in anul emiterii facturilor/incheierii contractelor de vanzare - cumparare, asa cum se procedeaza in cazul stabilirii impozitului anual pe venituri in cazul unei persoane fizice autorizate.

Astfel, chiar daca nu este inregistrata in scopuri de TVA, pentru facturile emise in calitate de persoana impozabila care aplica regimul normal si regimul special de taxare (second-hand) persoana fizica autorizata trebuie sa intocmeasca jurnalul pentru vanzari si jurnalul bunurilor vandute in regim special, cu evidentierea distincta a marjei profitui. Acest jurnal este necesar pentru stabilirea cifrei de afaceri de 220.000 lei determinata pentru fiecare an calendaristic.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras - consultant fiscal

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cifra de afaceripfaautoturisme second-handtvacodul fiscalmarja profitului

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 26 Ianuarie 2017


Votati articolul "PFA si cifra de afaceri pentru autoturisme second-hand. Cum stabilim plafonul de scutire la trecerea la microintreprindere?":
Rating:

Nota: 3.33 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Depasire plafon de 100000 de euro

Intrebare: buna ziua,
am depasit la 31.12.2014 suma de 100000 de euro pana la ce data trebuie sa depun declaratia 010 pentru a trece la TVA lunar .

multumesc

Raspuns: Aveti 30 de zile pentru depunerea formularului 010 cu modificarile respective.... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 26 Ianuarie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X