email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Incasare aport patron conform dispozitie de incasare. S-a procedat corect?

Taxe si ImpoziteOMFP 3512/2008incasare numerarcreditare societateLegea contabilitatii
In randurile de mai jos, analizam situatia unei firme care a incasat aport patron sau creditare firma pe dispozitie de incasare. Vom stabili in ce masura exista stabilita o contraventie in acest sens in care suma nu a fost incasata pe chitanta, ci pe dispozitie.

Precizam ca modul de utilizare si intocmire a documentelor financiar-contabile si, in concluzie, si a chitantei sau dispozitiei de plata este stabilit de Ordinul ministrului finantelor 3512/2008.

Astfel, in cazul Dispozitiei de plata/incasare catre casierie, instructiunile de completare precizeaza la pct. 1, fundamental diferit fata de instructiunile aplicabile Chitantei, ca serveste ca dispozitie pentru casierie, in vederea incasarii in numerar a unor sume care nu reprezinta venituri din activitatea de exploatare, potrivit dispozitiilor legale. Asadar, se utilizeaza cand au loc incasari din operatiuni care nu privesc activitatea curenta a societatii, respectiv din vanzarea bunurilor si serviciilor acesteia.

Astfel, operatiunile din cadrul societatii care in fapt vizeaza decizia de administrare a disponibilitatilor banesti ori de sporire a acestora prin alte operatiuni decat cele descrise mai sus se consemneaza in Dispozitia de plata/incasare catre casierie.

Asadar, in cazul operatiunilor de finantare a societatii prin intermediul imprumuturilor acordate de cate asociat se utilizeaza Dispozitia de plata/incasare si nu Chitanta astfel ca nu se poate angaja raspunderea contraventionala a societatii.

Trebuie subliniat faptul ca nerespectarea normelor emise de Ministerul Finantelor cu privire la intocmirea si utilizarea documentelor justificative si contabile pentru toate operatiunile effectuate reprezinta contraventie, potrivit art. 41 pct. 2, lit. a), b) si c) din Legea contabilitatii nr. 82/1991 si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 4000 lei.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Atentie: ANAF a dat STARTUL controalelor in 2022!


Puteti sa demonstrati realitatea incontestabila a tranzactiilor dvs.?

Descoperiti acum modelele documentelor justificative pe care NU le reglementeaza NIMENI si NIMIC! Dar LE CER toti inspectorii fiscali!

Lucrarea Documente (suplimentare) obligatorii in caz de control va ofera acum colectia de acte si documente justificative pe care niciun inspector nu se asteapta sa le prezentati ca argument indestructibil in favoarea dvs.

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Taxe si ImpoziteOMFP 3512/2008incasare numerarcreditare societateLegea contabilitatii

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 17 Decembrie 2013


Votati articolul "Incasare aport patron conform dispozitie de incasare. S-a procedat corect?":
Rating:

Nota: 4.06 din 5 din 8 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 17 Decembrie 2013 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X