Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Cum sa aplicati Legea 196/2018 privind asociatiile de proprietari

Inventar la sfarsitul anului. Cum deducem TVA-ul?

inventartvastocuricasa de marcatpretul de achizitievanzareserviciiog 99


In cazul urmator, cu ocazia inventarul de sfarsit de an al marfurilor din magazie s-au constat mai multe produse foarte vechi, cu defecte, pe care firma doreste sa le vanda sub pretul de productie (achizitie).

Stabilim daca aceasta cheltuialia cu marfurile inregistrata in contul 607 la pretul de achizitie este deductibila integral si daca, din punct de vedere al TVA este de plata doar TVA-ul inregistrat pe casa de marcat la un pret mai mic.

In situatia in care aveti stocuri de produse foarte vechi,degradate calitativ pe care incercati sa le vindeti sub pretul de achizitie,este necesar sa aveti in vedere prevederile OG 99/2000
privind comercializarea produselor si serviciilor de piata,cu modificarile si completarile ulterioare.
 
Referitor la vanzarea sub pretul de achizitie (productie), Art.17 din OG 99/2000 prevede urmatoarele:
 
"Este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vinda produse in pierdere, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 16 lit. a)-c), e)-i), precum si in cazul produselor aflate in pachete de servicii. Prin vinzare in pierdere, in sensul prezentei ordonate, se intelege orice vinzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, astfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare."
 
Exceptiile la situatiile prevazute la Art.16 sunt urmatoarele:
 

Case de marcat 2019. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2019. Ghid practic pentru contabili
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Impozitarea dividendelor in 2019
Impozitarea dividendelor in 2019


a) vanzari de lichidare;
b) vanzari de soldare;
c) vanzari efectuate in structuri de vanzare denumite magazin de fabrica sau depozit de fabrica;
d) vanzari promotionale;
e) vanzari ale produselor destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale ale consumatorului, dupa ce evenimentul a trecut si este evident ca produsele respective nu mai pot fi vandute in conditii comerciale normale;
f) vanzari ale produselor care intr-o perioada de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vandute;
g) vanzari accelerate ale produselor susceptibile de o deteriorare rapida sau a caror conservare nu mai poate fi asigurata pana la limita termenului de valabilitate;
h) vanzarea unui produs la un pret aliniat la cel legal practicat de ceilalti comercianti din aceeasi zona comerciala, pentru acelasi produs, determinat de mediul concurential;
i) vanzarea produselor cu caracteristici identice, ale caror preturi de reaprovizionare s-au diminuat.
 
Mai departe, Art.80 din OG 99/2000
mentioneaza ca in cazul vanzarilor de lichidare si soldare, atunci cand acestea se efectueaza in pierdere, conform prevederilor Art.17, costul de achizitie este deductibil din punct de vedere fiscal.
 
Astfel, din cele prezentate mai sus, rezulta ca doar in cazul vanzarilor de lichidare si soldare, prevazute la Art.16 lit.a) si b)  din OG 99/2000
efectuate in pierdere, costul de achizitie este deductibil din punct de vedere fiscal.
 
Din punctul de vedere al TVA, diferenta negativa dintre pretul de vanzare si costul de achizitie nu reprezinta pentru vanzator baza de impozitare a TVA,nefiind necesare obligatii speciale referitoare la TVA cand sunt vanzari sub pretul de achizitie.
 
Daca nu este vorba despre tranzactii cu persoane afiliate, conform prevederilor articolului 21 alineatul 1, cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile sunt considerate cheltuieli deductibile, chiar daca suma cheltuielilor este mai mare decat cea a veniturilor.
 
In concluzie, diferenta negativa dintre pretul de vanzare si costul de achizitie nu reprezinta pentru vanzator baza de impozitare a TVA, dar nici cheltuiala nedeductibila d.p.d.v. fiscal la determinarea profitului impozabil. Operatiunea nu prezinta riscuri fiscale in situatia in care se poate demonstra ca vanzarea s-a efectuat la pretul de piata pentru produse similare.

Raspuns oferit de expertul contabil Gabriela Ilicea pentru www.portalcontabilitate.ro

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
inventartvastocuricasa de marcatpretul de achizitievanzareserviciiog 99

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 11 Februarie 2015


Votati articolul "Inventar la sfarsitul anului. Cum deducem TVA-ul?":
Rating:

Nota: 2.5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Care sunt cheltuielile deductibile valabile din anul 2015 ?

Intrebare: Buna ziua!

Am citit pe acest site articolul acesta :

http://contabilul.manager.ro/a/5103/deductibilitatea-unor-cheltuieli-la-calculul-impozitului-pe-venit.html

si nu stiu daca s-au mai facut modificari privind deductibilitatea cheltuielilor explicate in acel link.

Ma intereseaza sa stiu exact ce cheltuieli sunt deductibile / partial deductibile .

In plus , la o intreprindere individuala , daca am facut un contract de comodat pe masina , intra la cheltuieli deductibile , chiar si partial , a combustibilului , intretinerii ( RCA , ITP , impozit ) ?

Va multumesc!

Raspuns: Cheltuielile deductibile pentru o persoana juridica sunt toate cheltuielile efectuate pentru...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 11 Februarie 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 5 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2019 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X