email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cum tratam fiscal sumele incasate in numele unei institutii?

sume incasateinstitutiiTVAarhiva electronicaplatitor TVAincasari

Un cabinet de avocatura realizeaza servicii de arhiva electronica, in urma carora incaseaza o taxa in numele Ministerului Justitiei. Taxa e virata mai departe la anumite date din luna. Se poate ca aceasta taxa pe care o incaseaza sa nu fie considerata venit impozabil, intrucat s-ar putea ca din cauza ei sa se atinga plafonul de trecere la platitor de TVA?

In plus, aceasta taxa se vireaza mai departe si nu constituie un venit propriu-zis al cabinetului .
 

In opinia noastra taxa respectiva nu reprezinta venit impozabil fiind o suma incasata in numele unei institutii, avand incadrarea fiscala din punct de vedere al TVA la art.137 alin. 3  lit e din Codul fiscal.

Potrivit prevederilor art.137 alin.3 lit. e) din Legea 571/2003 privind codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare baza de impozitare a TVA nu cuprinde sumele achitate de furnizor/prestator in numele si contul clientului si care apoi se deconteaza acestuia precum si sumele incasate in numele si in contul altei persoane.

De asemenea, punctul 19 alin.5 lit.a) din normele metodologice de aplicare a codului fiscal precizeza ca in categoria sumelor incasate in numele si in contul altei persoane se cuprind si cotizatiile, onorariile, redeventele si taxele incasate in contul unei institutii publice daca pentru acestea instituia publica nu este persoana impozabila in sensul art.127 din Codul fiscal.

Prin urmare, sumele incasate in numele Ministerului Justitiei care se vireaza acestuia, nu consitituie venit imozabil si nu vor fi luate in calcul la determinarea plafonului de TVA.

Raspuns oferit pentru

www.portalcontabilitate.ro de  Irina Coma, consultant fiscal, expert contabil si auditor

 


de Redactia Contabilul

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

Atentie: ANAF a dat STARTUL controalelor in 2022!


Puteti sa demonstrati realitatea incontestabila a tranzactiilor dvs.?

Descoperiti acum modelele documentelor justificative pe care NU le reglementeaza NIMENI si NIMIC! Dar LE CER toti inspectorii fiscali!

Lucrarea Documente (suplimentare) obligatorii in caz de control va ofera acum colectia de acte si documente justificative pe care niciun inspector nu se asteapta sa le prezentati ca argument indestructibil in favoarea dvs.

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
sume incasateinstitutiiTVAarhiva electronicaplatitor TVAincasari

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 10 Iunie 2015


Votati articolul "Cum tratam fiscal sumele incasate in numele unei institutii?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 10 Iunie 2015 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X