Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Vouchere acordate salariatilor de sarbatori. Care este tratamentul fiscal?

Vouchere acordate salariatilor de sarbatori. Care este tratamentul fiscal?
tichete cadoutratament fiscalcod fiscal

Multi angajatori isi recompenseaza salariatii cu cadouri si prime in perioada sarbatorilor de iarna. Tichetele cadou reprezinta de multe ori cele mai simple solutii, insa pot sa intervina si in acest caz neclaritati in contabilitate.
 

Spre exemplu, daca un angajator achizitioneaza din incinta unui mall vochere cadou, cu ocazia Craciunului, acestea vor avea acelasi tratament fiscal ca tichetele? Si daca da, ce proceduri trebuie intocmite si care este tratamentul fiscal?

Daca va “bantuie” aceleasi neclaritati, gasiti rezolvarea in analiza efectuata de expertul nostru in domeniu.

 

Tratament fiscal pentru vochere cadou: raspunsul specialistului


Potrivit art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.
 
Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.
 
Pentru cadourile oferite in limita plafonului nu se datoreaza contributii, nici retinute salariatului, nici de angajator, conform art. 142 lit. b) din Codul fiscal si al punctului 5 alin. (1) din Normele metodologice care precizeaza ca partea care depaseste limita de 150 lei reprezinta venit din salarii si se cuprinde in baza de calcul al contributiilor sociale obligatorii.
 

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili


Astfel, pentru cadourile in bani si in natura acordate cu ocazia Craciunului (in speta voucherele achizitionate din incinta unui mall) se aplica un tratament similar tichetelor cadou acordate cu ocazia Craciunului.Pentru a se aplica acest tratament, avantajele vor fi prevazute in contractul de munca (sau intr-un act aditional la contractul de munca).De asemenea, trebuie sa aveti dovada acordarii acestor vouchere salariatilor (de exemplu, un proces-verbal de predare-primire).

 

Cititi si cum se vor aplica normele metodologice privind acordarea tichetelor de masa, a voucherelor de vacanta si a tichetelor cadou, potrivit unui nou proiect al Mnisterului de Finante.

 


Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Daniel Crevelescu – Economist.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete cadoutratament fiscalcod fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 05 Decembrie 2018


Votati articolul "Vouchere acordate salariatilor de sarbatori. Care este tratamentul fiscal?":
Rating:

Nota: 4.63 din 5 din 4 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Termen depunere bilant microintreprindere

Intrebare: Care este termenul depunere bilant pentru microintreprindere?

Multumesc!
Maria

Raspuns: 1 iunie 2015 e zi nelucratoare (Rusaliile), deci termenul este 2 iunie 2015.... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 05 Decembrie 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 3 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X