email
MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cheltuiala cu impozitul neretinut la sursa, deductibila sau nu? Ce spune Codul fiscal

Cheltuiala cu impozitul neretinut la sursa, deductibila sau nu? Ce spune Codul fiscal
cheltuiala deductibilaimpozitdrepturi de autor

O societate acorda premii in bunuri, in cadrul campaniilor promotionale organizate pentru persoanele fizice rezidente in Romania. Pentru produsele a caror valoare depaseste suma de 600 lei, compania calculeaza, declara si plateste impozit. Asadar, cheltuiala cu impozitul neretinut la sursa, este deductibila sau nu?

Societatea ofera premii in bunuri, in cadrul campaniilor promotionale care se adreseaza persoanelor fizice, nerezidenti in Ro. Aceste sunt venituri obtinute de nerezidenti din Ro si se impoziteaza. Acest impozit este suportat tot de catre Credit Gold.

Este cheltuiala deductibila la calculul impozitului pe profit? Societatea are incheiate diverse contracte de drepturi de autor si proprietate intelectuala cu diverse persoane fizice. In contracte este prevazuta retinerea la sursa a impozitului pentru aceste venituri. Este aceasta cheltuiala deductibila la calculul impozitului pe profit al companiei platitoare de venit?
 

Cheltuiala cu impozitul neretinut la sursa: raspunsul specialistului

1) In primul caz , cheltuiala cu impozitul neretinut la sursa nu este cheltuiala deductibila, avand in vedere prevederile art. 25 alin. 1 din Codul fiscal , dispozitii care prevad ca pentru determinarea rezultatului fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice.

Astfel, lege prevede clar ca veniturile sub forma de premii se impun, prin retinerea la sursa, cu o cota de 10% aplicata asupra venitului net realizat din fiecare premiu (diferenta dintre venitul din premii si suma reprezentand venit neimpozabil) respectiv acesta se datoreaza de persoana fizica, si nu de catre societate.
 

2) In al doilea caz, legislatia prevede in mod expres nedeductibilitatea cheltuielii cu impozitul neretinut la sursa pentru persoanele nerezidente la art. 25 alin. 4 lit. a) din Codul fiscal, dispozitii care prevad ca sunt nedeductibile si cheltuielile cu impozitele neretinute la sursa in numele persoanelor fizice si juridice nerezidente, pentru veniturile realizate din Romania, precum si cheltuielile cu impozitul pe profit amanat inregistrat in conformitate cu reglementarile contabile aplicabile.
 

3) Daca contractele incheiate cu persoanele fizice pentru drepturile de proprietate intelectuala respecta regula generala de deductibilitate prevazuta la art. 25 alin. 1 lit. a) cheltuiala este deductibila la stabilirea rezultatului fiscal.

Daca va referiti tot la impozitul neretinut , ca si in cazul de la pct. 1, daca impozitul nu este retinut la sursa si este suportat de catre societate, cheltuiala cu impozitul neretinut nu este cheltuiala deductibila, intrucat nu se respecta regula generala de deductibilitate precum si prevederile de la art. 72 alin. (1) si alin. (4) din Codul fiscal, privind stabilirea impozitul pentru veniturile din drepturi de proprietate intelectuala platite de persoane juridice sau alte entitati care au obligatia de a conduce evidenta contabila.


 

Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal.

 


de Redactia Contabilul

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cheltuiala deductibilaimpozitdrepturi de autor

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 26 Noiembrie 2021


Votati articolul "Cheltuiala cu impozitul neretinut la sursa, deductibila sau nu? Ce spune Codul fiscal":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 26 Noiembrie 2021 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!

Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 8 - 4 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2022 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT Raportul Special
"MONOGRAFIILE CONTABILE 2022: Noutati legislative + TOP 6 Cazuri Practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X