email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Ajustare TVA mijloace fixe lipsa din gestiune. Cum calculam?

TVAmijloace fixeajustare TVAlipsa din gestiunebunuri de capital


In randurile urmatoare vom stabili formula de calcul a TVA in cazul unui mijloc fix de natura bunurilor de capital si a unui mijloc fix care nu este de natura bunurilor de capital, ambele lipsa din gestiune, neimputabil, si cu valoare ramasa neamortizata.

Solutia consultantului:

In continuare am prezentat cate un exemplu de calcul al ajustarii TVA in cazul unui mijloc fix lipsa din gestiune, neimputabil, cu valoare ramasa neamortizata atat in situatia in care acesta este bun de capital, cat si in situatia in care nu este bun de capital.
 
In cazul in care mijlocul fix este bun de capital, atunci sunt aplicabile prevederile art. 149 din Codul fiscal.

Intrucat perioada de ajustare este de 5 ani, vom presupune ca un bun de capital achizitionat in anul 1 este constatat lipsa din gestiune in anul 2. Obligatia de ajustare intervine doar in masura in care lipsa apare in perioada de ajustare de 5 ani.

In cazul bunurilor de capital nu conteaza momentul din an cand intervine evenimentul generator al ajustarii intrucat calculul se face pe ani intregi, anul cand apare evenimentul generator fiind luat in calcul la recalcularea perioadei.
 
Cu alte cuvinte, in exemplul nostru daca la achizitia unui bun de capital in anul 1 s-a dedus tva 10000 lei, in anul 2 cand se constata lipsa se va opera ajustarea TVA dedusa in suma de 4/5 x 10000 lei = 80000 lei. Practic persoana impozabila va trebui sa ajusteze in favoarea bugetului de stat suma de 80000 lei (635 = 4426).
 
In cazul in care mijlocul fix nu este bun de capital, atunci sunt aplicabile prevederile art. 148 din Codul fiscal, iar ajustarea se face la nivelul valorii ramase de amortizat. Practic la momentul intervenirii evenimentului generator se va aplica TVA la valoarea ramasa de amortizat, TVA ce se va ajusta in favoarea bugetului de stat. Formula ar fi cota TVA (24%) x val. ramasa de amortiz. = TVA de ajustat.


de Mihaela Pascu

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

IMPORTANT: E-Factura in 50 de intrebari si raspunsuri!


1. Ce inseamna exact tranzactii B2G?

2. Tranzactiile cu societati la care statul este actionar majoritar sunt tranzactii B2G?

3. Odata inregistrati in registrul RO e-Factura, avem obligatia ca toate facturile emise de noi sa fie electronice sau doar cele in relatia B2G?

4. Facturile catre institutii publice, dar care nu implica produse cu risc fiscal, trebuie emise electronic?

5. Parohiile sunt considerate autoritati contractante? Exista pentru ele obligativitatea trimiterii facturilor electronice?

Raspunsurile sunt disponibile in lucrarea E-Factura in 50 de intrebari si raspunsuri!

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
TVAmijloace fixeajustare TVAlipsa din gestiunebunuri de capital

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 22 Aprilie 2013


Votati articolul "Ajustare TVA mijloace fixe lipsa din gestiune. Cum calculam?":
Rating:

Nota: 1.67 din 5 din 3 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Alte articole publicate in data de 22 Aprilie 2013 ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X