Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Casare obiecte de inventar si mijloace fixe. Colectam TVA la valoarea procesului-verbal de casare?

Casare obiecte inventarcod fiscalmijloace fixebunuriobiecte de inventartvaajustare

Daca o societatea a casat diverse obiecte de inventar si mijloace fixe complet amortizate din care nu au rezultat componente de valorificat si nu detine dovada predarii lor ca deseuri, ce este de facut? Ar trebui colectata TVA la valoarea procesului verbal de casare?


Casarea activelor corporale fixe inainte de expirarea duratei normale de functionare nu este considerata livrare catre sine pentru a se colecta TVA , dar se aplica prevederile referitoare la ajustare, daca bunul isi inceteaza existenta in cadrul perioadei de ajustare.

Potrivit prevederilor art.148 alin (2) lit. a) din Codul fiscal, NU se ajusteaza deducerea initiala a taxei in cazul bunurilor distruse, pierdute sau furate, in conditiile in care aceste situatii sunt demonstrate sau confirmate in mod corespunzator de persoana impozabila.

Potrivit prevederilor din Normele metodologice pct.53 alin. (10) lit. g) , in sensul art. 148 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, persoana impozabila nu are obligatia ajustarii taxei deductibile in cazul bunurilor distruse, pierdute sau furate, in conditiile in care aceste situatii sunt demonstrate sau confirmate in mod corespunzator, in situatii cum ar fi, de exemplu, urmatoarele, dar fara a se limita la acestea:
………
g) casarea activelor corporale fixe, altele decat bunurile de capital prevazute la art. 149 din Codul fiscal, demonstrate sau confirmate in mod corespunzator.

Potrivit prevederilor alineatului 14, in cazul activelor corporale fixe, care nu sunt amortizate integral, altele decat cele care sunt considerate bunuri de capital conform art. 149 din Codul fiscal, ajustarea taxei conform art. 148 din Codul fiscal se face pentru valoarea ramasa neamortizata.

In concluzie, nu trebuie sa ajustati TVA dedusa initial, intrucat mijloacele fixe sunt complet amortizate .

Pentru casarea obiectelor de inventar cat si pentru mijloacele fixe trebuie sa urmati procedura din OMFP 2861/2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii, ( Proces verbal cu constatarea deprecierii si propunerea de casare , aprobarea de catre conducatorul societati,stabilirea comisiei care participa la casare) si sa intocmiti "Proces-verbal de scoatere din functiune a mijloacelor fixe/de declasare a unor bunuri si materiale", cod 14-2-3/aA prevazut in OMEF 3512/2008 privind documentele financiar-contabile.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil, consultant fiscal


Ghid practic - SAGA pentru PFA. Operare, exemple practice, recomandari
Ghid practic - SAGA pentru PFA. Operare, exemple practice, recomandari

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!
Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile 2018

Vezi detalii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Casare obiecte inventarcod fiscalmijloace fixebunuriobiecte de inventartvaajustare

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 21 Iulie 2015


Votati articolul "Casare obiecte de inventar si mijloace fixe. Colectam TVA la valoarea procesului-verbal de casare?":
Rating:

Nota: 3.33 din 5 din 6 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Semnatura bilant

Intrebare: Buna ziua. Sunt absolvent de studii superioare in domeniul economic dar nu sunt membru la organizatia profesionala a contabililor. Pot semna Bilantul pentru activitatea 2011 la un srl pana la 35.000 euro activitivitate anul trecut? Cum completez rubrica de semnatura?

Raspuns: Multumesc mult de tot.... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 21 Iulie 2015 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 4 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile