Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2017

Depasire plafon microintreprinderi in august 2017. Cum vom calcula impozitul pe profit?

impozit microintreprinderedepasire plafonimpozitul pe profitdeclaratia 100

In analiza urmatoare, avem ca subiect o societate platitoare de impozit pe microintreprindere incepand cu februarie 2017. Cifra de afaceri, la 31.12.2016 a fost sub 500.000 euro. In cursul lunii august se depaseste plafonul cifrei de afaceri de 500.000 euro, societatea indeplinind conditiile de trecere la impozit pe profit. Vom vedea astfel care sunt conditiile declarative si cum se calculeaza impozitul pe profit.



Iata raspunsul specialistului:
Conform prevederilor de la art. 52 din Codul fiscal, daca in cursul unui an fiscal, o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 500.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanta si management in veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta datoreaza impozit pe profit, incepand cu trimestrul in care s-a depasit oricare dintre aceste limite.

Limitele fiscale prevazute mai inainte se verifica pe baza veniturilor inregistrate cumulat de la inceputul anului fiscal.
Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este cel valabil la inchiderea exercitiului financiar precedent.
Asadar, calculul impozitului pe profit de catre microintreprinderile care realizeaza venituri mai mari de 500.000 euro se efectueaza luand in considerare veniturile si cheltuielile realizate incepand cu trimestrul 3 (in cazul in care plafonul la venituri a fost depasit in august).

Declaratia 010 de modificare a vectorului fiscal se depune in termen de 15 zile de la data producerii modificarii, respectiv de la data depasirii plafonului, conform prevederilor de la art. 55 alin. (1) din Codul fiscal, coroborat cu art. 88 alin. (1) din Codul de procedura fiscala.

Nu se tine cont de impozitul pe veniturile microintreprinderilor platit in cursul anului, ci numai de pierderea fiscala din termenul de prescriptie pentru perioada in care societatea a fost platitoare de impozit pe profit.

Contabilitatea stocurilor. Ghid practic
Contabilitatea stocurilor. Ghid practic

Vezi detalii

Protectia datelor cu caracter personal
Protectia datelor cu caracter personal

Vezi detalii

Optimizarea fiscala. Solutii si avantaje pentru intreprinzatori
Optimizarea fiscala. Solutii si avantaje pentru intreprinzatori

Vezi detalii



Pana pe data de 25 octombrie 2017, inclusiv, aveti obligatia depunerii declaratiei 100, cu declararea impozitului pe profit aferent, pentru trimestrul 3 2017.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 26 Octombrie 2017


Votati articolul "Depasire plafon microintreprinderi in august 2017. Cum vom calcula impozitul pe profit?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Achizitie remorca noua din germania

Intrebare: BUNA ZIUA.
Am 2 intrebari si va multumesc!
1.achizionez remorca auto noua din germania,firma este platitoare tva,dar nu este inscrisa in roi.Trebuie prima data sa ne inregistram in roi?daca furnizorul nu vrea sa vinda fara tva si abia pe urma ne restituie tva-ul,cum fac inregistrarea in contabilitate si cum transmit in decl.390.In cazul neprimirii tva inapoi -noi trebuie sa platim tva-ul la fisc?
2.achizionez remorca noua tot din germania,dar firma nu este platitoare de tva.In acest caz ce trebuie facut?Si cum inregistrez tva?Trebuie platit la fisc c.v. tva?
Mentionez ca in ambele cazuri furnizorul este platitor de tva in germania/
Va multumesc!

Raspuns: Pentru o tranzactie intre doua persoane juridice comunitare trebuie ca ambele societati sa fie...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 26 Octombrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 3 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile
X