Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Cand se trece de la plata TVA trimestriala la cea lunara?

declaratia 010plata TVAtrimestrialregistrul operatorilor intracomunitariperioada fiscala
Analizam cazul unei societati care plateste TVA trimestrial, dar incepând cu luna mai 2012 s-a inscris in Registrul Operatorilor Intracomunitari fara sa efectueaza AIC, LIC, di nici prestari in UE.
Vom vedea, in cazul in care nu s-au realizat astfel de operatiuni, daca trebuie sa treaca la TVA lunar.


Perioada fiscala, respectiv obligaţia de a depune decontul de TVA lunar sau trimestrial este prevazuta la art. 156^1. Perioada fiscala din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

Astfel, perioada fiscala este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabila care in cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifra de afaceri din operaţiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere si/sau neimpozabile in România, dar care dau drept de deducere conform
art. 145 alin. (2) lit. b), care nu a depasit plafonul de 100.000 euro.

Excepţii:
- persoana impozabila a efectuat in cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achiziţii intracomunitare de bunuri.
in acest caz, perioada fiscala devine luna calendaristica;
- persoana impozabila care utilizeaza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala si care efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri taxabila in Romania, perioada fiscala devine luna calendaristica incepand cu:

Proceduri contabile pentru societati comerciale
Proceduri contabile pentru societati comerciale

Vezi detalii

Agricultura. Monografii contabile specifice
Agricultura. Monografii contabile specifice

Vezi detalii

Ghid practic de Management financiar
Ghid practic de Management financiar

Vezi detalii



a) prima luna a unui trimestru calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine in aceasta prima luna a respectivului trimestru;
b) a treia luna a trimestrului calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine in a doua luna a respectivului trimestru. Primele doua
luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioada fiscala distincta, pentru care persoana impozabila va avea obligaţia depunerii unui decont de taxa;
c) prima luna a trimestrului calendaristic urmator, daca exigibilitatea taxei aferente achiziţiei intracomunitare de bunuri intervine in a treia luna a unui trimestru calendaristic.

Astfel, numai in situatia in care se efectueaza o achizitie intracomunitara exista obligatia schimbarii perioadei fiscale de declarare, prin depunerea declaratiei 010, in termen de maximum 5 zile lucratoare de la finele lunii in care intervine exigibilitatea achiziţiei intracomunitare care gene -
reaza aceasta obligaţie, si va utiliza ca perioada fiscala luna calendaristica pentru anul curent si pentru anul urmator; in caz contrar, se va reveni la trimestrul calendaristic, prin depunerea unei noi declaratii 010.
Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 05 Octombrie 2012


Votati articolul "Cand se trece de la plata TVA trimestriala la cea lunara?":
Rating:

Nota: 3.85 din 5 din 20 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Inscriere in ROI - intreprindere individuala

Intrebare: Buna ziua

Tocmai am infiintat o Intreprindere Individuala (luni voi lua actele de la ORC) in vederea colaborarii cu o agentie de imobiliara din Italia. Activitatea consta in traducerea descrierii proprietatilor postate de agentie pe site-ul sau. Voi lucra doar cu acest partener, iar sumele pe care le voi incasa pentru aceste servicii vor fi in jurul a 6000 euro/an.
Va rog sa ma ajutati in intelegerea pasilor pe care trebuie sa-i fac. Trebuie sa ma inscriu in ROI? Trebuie sa ma inregistrez obligatoriu in scopuri de TVA? Cum voi factura serviciile?


Va multumesc


Raspuns: Facturile vor fi fara tva cu mentiunea taxare inversa.... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 05 Octombrie 2012 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

  • Unde platiti daca aplicati Split TVA de la 1 octombrie?

    • In ce priveste sistemul de split TVA, trebuie retinut, inainte de toate, ca daca nu ati aplicat de la 1 octombrie, pentru acest sistem se poate opta si in lunile noiembrie si inclusiv decembrie. Vazut de catre unii specialisti ca o suprasecurizare a sistemului actual de plata a TVA, mecanismul face ca banii aflati in conturile de TVA sa nu mai poata fi folositi circa 55 de zile ca in prezent, ci doar 7 zile..  ATENTIE! Nu aplica acest sistem persoanele fizice impoza...» citeste mai departe aici

  • Split TVA va bloca Inspectia Fiscala: Este o lovitura data Inspectiei Fiscale, spune Sindicatul Finantistilor

    • Sistemul de Split TVA reprezinta "inca o lovitura data Inspectiei Fiscala", precizeaza Dan Bucur, presedintele Sindicatul Finantistilor din Administratia Fiscala. "Solutionarea cererii de aprobare a transferului sumelor din contul de TVA (restituiri de TVA) se va face de catre structurile de inspectie fiscala.  Cred ca facto...» citeste mai departe aici

  • Sfatul expertului Robert Gearba: Obligatia de raportare pentru firmele care fac parte din grupuri international. Country by country report

    • Pe plan european si mondial se incearca din ce in ce mai mult ca firmele sa fie obligate sa declare profitul si sa plateasca impozitul pe profit in jurisdictia unde el este realizat. In ultima vreme a aparut o intreaga legislatie in acest sens, iar organismele specializate din majoritatea tarilor lumii intaresc cooperarea in vederea realizarii obiectivului anterior mentionat. Ca parte a Uniunii Europene, tara noastra are obligatia de a transpune la ...» citeste mai departe aici

  • Creditarea contului de TVA. Informare MFP

    • Ministerul de Finante a oferit, in cadrul unui nou material informativ, o serie de precizari privind creditarea contului de TVA in cadrul mecanismului de plata defalcata a TVA: 1. TVA incasata, aferenta livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii, inclusiv taxa aferenta avansurilor: - sume din alte conturi de TVA ale clientilor platitori de TVA   - sume din contul curent al clientilor neplatitori de TVA 2. Transferuri de sume din contul curent a...» citeste mai departe aici

  • Completarea declaratiei 311. Ce se declara la pozitia 2 din D311?

    • Potrivit prevederilor din Instructiunile de completare a a formularului (311) – "Coloana "Baza impozabila" - se completeaza cu baza de impozitare, exclusiv taxa, aferenta tuturor achiziţiilor de bunuri si/sau de servicii pentru care sunt persoane obligate la plata taxei, in conditiile legii, efectuate dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA, din oficiu, conform prevederilor art. 316 alin. (11) lit. a) -e) sau h) din Codul fiscal si a caror exigibilitate intervi...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".