email
E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Cheltuieli ocazionale. Cum procedam in ce priveste cheltuielile cu evenimentele organizate pentru salariati?

ProceduriInregistrari si Politici Contabilecheltuieliavantaje in naturacontributiideducere TVA

In randurile urmatoare, analizam cazul unei societati care organizeaza o petrecere de Craciun pentru angajatii sai. Suma alocata este de 300 lei fara TVA/familie. Vom vedea cum se va inregistra aceasta factura din punctul de vedere al cheltuielii si al TVA in contabilitatea societatii, precum si daca poate fi considerat un venit asimilat salariului.

In plus, vom vedea ce taxe trebuie retinute la salariat si care este monografia contabila in situatia in care salariul brut este 3.000 de lei.

In conditiile in care petrecerea de Craciun nu este organizata in vederea promovarii imaginii firmei, in vederea stimularii activitatii comerciale, prin participarea clientilor, partenerilor de afaceri, alaturi de angajatii firmei, ci participa numai salariatii impreuna cu sotii/sotiile acestora,  atunci nu  se considera a fi o actiune de protocol. In aceste conditii, asa cum ati precizat si dvs., sumele alocate pentru fiecare salariat vor constitui avantaje in natura, fiind asimilate salariilor.

Drepturile salariale acordate in natura, precum si avantajele acordate angajatilor se evalueaza conform pct. 74-76 si se impoziteaza in luna in care au fost primite. Documentele referitoare la calculul contravalorii veniturilor si avantajelor in natura primite de angajat se vor anexa la statul de plata (pct. 109).
 
Prin urmare, daca petrecerea a fost organizata pentru salariati, cheltuielile inregistrate reprezinta avantaje si se impoziteaza potrivit prevederilor art. 57 din Codul fiscal, fiind retinute toate contributiile sociale atat cele individuale, cat si cele ale angajatorului.
 
Din punctul de vedere al TVA, astfel cum prevede art. 128 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal
este asimilata livrarilor de bunuri efectuate cu plata preluarea de catre o persoana impozabila a bunurilor mobile achizitionate sau produse de catre aceasta pentru a fi puse la dispozitie altor persoane in mod gratuit, daca taxa aferenta bunurilor respective sau partilor lor componente a fost dedusa total sau partial.

Asadar, in aceasta situatie, daca la achizitie societatea deduce TVA, acesteia ii revine obligatia de a colecta TVA aferenta bunurilor si serviciilor oferite gratuit angajatilor.

Exemplificam mai jos modul de calcul si inregistrare in contabilitate:

    primire factura pentru organizare petrecere:

%        =    401     372
4282                300
4426                72    

    plata factura:

401    =    5121        372

    Inregistrare avantaj in natura prin includere in salariu:

641        =    421    3300
421        =    %    1286
        4312    347
        4314    182
        4372      16
444    441
        4282    300
Plata salariu:
421    =    5311/5121    2014

Retineri contributii angajator calculate la venitul brut care include si avantajul in natura:

    contributie de asigurari sociale 20,8%

6451        =    4311    686

    contributia la fondul pentru somaj 0,5%

6452    =    4371    17

    contributie asigurari sociale de sanatate 5,2%:

6453    =    4373    172

    contributie Fond de garantare 0.25%:

6452    =    4371    8
6451    =    4313    28
635    =    447    fd de risc conform cod caen

Colectare TVA aferenta facturilor de achizitie:
635    =    4427    72 lei

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

IMPORTANT: E-Factura in 50 de intrebari si raspunsuri!


1. Ce inseamna exact tranzactii B2G?

2. Tranzactiile cu societati la care statul este actionar majoritar sunt tranzactii B2G?

3. Odata inregistrati in registrul RO e-Factura, avem obligatia ca toate facturile emise de noi sa fie electronice sau doar cele in relatia B2G?

4. Facturile catre institutii publice, dar care nu implica produse cu risc fiscal, trebuie emise electronic?

5. Parohiile sunt considerate autoritati contractante? Exista pentru ele obligativitatea trimiterii facturilor electronice?

Raspunsurile sunt disponibile in lucrarea E-Factura in 50 de intrebari si raspunsuri!

...Vezi AICI detalii complete <<

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ProceduriInregistrari si Politici Contabilecheltuieliavantaje in naturacontributiideducere TVA

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Data aparitiei: 16 Decembrie 2013


Votati articolul "Cheltuieli ocazionale. Cum procedam in ce priveste cheltuielile cu evenimentele organizate pentru salariati?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



ARTICOLE SIMILARE



Subiectele saptamanii

Atentie, Contabili!

Atentie, contabili!
Sistemele e-Factura si e-Transport vin cu noi OBLIGATII fiscale!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCATI GRATUIT
Raportul Special
"E-FACTURA si E-TRANSPORT. Top 10 intrebari si raspunsuri practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X