Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Cum sa aplicati Legea 196/2018 privind asociatiile de proprietari

Cheltuieli cu asigurari. Cum procedeaza administratorul unei societati?

cheltuieli cu asiguraricod fiscalsumecheltuieiliasigurarean fiscal


Se va stabili in ce masura un administrator care nu este salariat poate sa-si faca asigurare de administrare si se va vedea daca aceasta este deductibila din punct de vedere fiscal si pana la ce valoare.

Nu sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, cheltuielile privind asigurarea de adminitrare, pentru administratorul societatii.

La art. 21 alin.(3) lit. j) si k) din Codul fiscal se precizeaza ca au deductibilitate limitata:
"j) cheltuielile efectuate in numele unui angajat, la schemele de pensii facultative, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 400 euro intr-un an fiscal, pentru fiecare participant;
k) cheltuielile cu primele de asigurare voluntara de sanatate, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 250 euro intr-un an fiscal, pentru fiecare participant;"

 Potrivit art. 21 alin. (4) lit. k) din Codul fiscal, urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile:

"k) cheltuielile cu primele de asigurare platite de angajator, in numele angajatului, care nu sunt incluse in veniturile salariale ale angajatului, conform titlului III;"
Case de marcat 2019. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2019. Ghid practic pentru contabili
Impozitarea dividendelor in 2019
Impozitarea dividendelor in 2019
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda
Controalele fiscului. Inspectia fiscala si controlul antifrauda



In concluzie, sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit:

- cheltuielile inregistrate de angajator in numele unui angajat, la schemele de pensii facultative in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 400 de euro, intr-un an fiscal, pentru fiecare salariat;

- cheltuielile cu primele de asigurare voluntara de sanatate, in limita unei sume reprezentand echivalentul in lei a 250 euro intr-un an fiscal, pentru fiecare salariat;

- cheltuielile cu primele de asigurare platite de angajator, in numele angajatului, care  sunt incluse in veniturile salariale ale angajatului pentru care se retine impozit pe venit si contributii sociale retinute de la salariat si datorate de angajator.

Aceste tipuri de cheltuieli trebuie mentionate si in Regulamentul intern, respectiv Contractul colectiv de munca sau in Contractele individuale de munca ale salariatilor, in cazul in care se acorda.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cheltuieli cu asiguraricod fiscalsumecheltuieiliasigurarean fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 04 Iunie 2014


Votati articolul "Cheltuieli cu asigurari. Cum procedeaza administratorul unei societati?":
Rating:

Nota: 4.25 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Am voie sa desfasor activitate daca nu am trecut activitati propii pentru birou?

Intrebare: Buna ziua,
As avea si eu o intrebare mai mult de natura juridica. Am infiintat un SRL-D insa la infiintare nu am bifat activitati proprii pentru birou ci doar activitate la terti. Este vorba de un magazin online care va opera cu stocuri. Daca nu am bifat activitatile proprii pentru birou, adresa pe care urma sa o trec la acea rubrica ar fi fost aceeasi cu sediul social, am voie sa imi desfasor actvitatea la sediu social? Adica depozitare marfa, facturare catre clienti, pregatit colete, etc.
Multumesc,

Raspuns: Desfasurarea activitatii societatii poate avea loc la sediul social sau in alte puncte de lucru...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 04 Iunie 2014 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 1 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2019 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X