Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Deductibilitate cheltuieli cu cedarea constructiei. Ce regim fiscal se aplica?

deductibilitate cheltuieliconstructielitigiurezultatul fiscal

Avem in analiza de mai jos situatia in care in decembrie 2015 societatea achizitioneaza un teren cu constructie in valoare de 9.800.000 lei (terenul - 7.000.000 lei si constructia - 1.800.000 lei). Din 2015 pana in prezent societatea s-a aflat in litigiu pentru aceasta tranzactie pana in luna mai 2017 cand a obtinut hotarare definitiva si irevocabila favorabila. In luna iunie 2017 vinde terenul cu constructiile aferente la o valoare de 7.800.000 lei fara a avea valori pentru fiecare. Vom vedea daca este deductibila cheltuiala cu cedarea constructiei, cu mentiunea ca nu s-a inregistrat amortizare.

Conform prevederilor  Art.25 alin.(1) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal, pentru determinarea rezultatului fiscal sunt considerate cheltuieli deductibile cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare, precum si taxele de inscriere, cotizatiile si contributiile datorate catre camerele de comert si industrie, organizatiile patronale si organizatiile sindicale.

De asemenea, potrivit prevederilor legale,valoarea ramasa neamortizata, in cazul mijloacelor fixe amortizabile vandute este deductibila la calculul profitului impozabil in situatia in care acestea sunt valorificate prin unitati specializate sau prin licitatie organizata potrivit legii.

Unitatile specializate sunt  persoanele juridice care, potrivit obiectului de activitate, intermediaza instrainarea de proprietati imobiliare si a altor mijloace fixe, departamentele specializate aflate in structura organizatorica a contribuabililor si alte unitati cu activitati similare.
 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Gabriela Ilicea - Economist si expert contabil

Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR


 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
deductibilitate cheltuieliconstructielitigiurezultatul fiscal

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 21 Iulie 2017


Votati articolul "Deductibilitate cheltuieli cu cedarea constructiei. Ce regim fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Promovare in grad - data /Cerere, examen, plata

Intrebare: - pe data 10.11.2011 mi s-a incheiat CIM
- dupa 3 ani de zile se fac promovari de grad si se adauga la salariu un anumit procent
- fiind angajata la finele anului 2011, lucrand inante in mediul privat, evaluarea anuala nu mi s-a facut la inceputul anului 2012, intrucat nu au trecut cele 6 luni de zile de la data angajarii mele.
- evaluarile mi s-au facut in anii 2013 si 2014 si am obtinut calificativul maxim.

1. - la ce data trebuie sa depun o Cerere pt. a solicita conducerii institutiei sa organizeze examen pt. promovare in grad ?
a) - pot depune Cererea si inainte de a implini cei 3 ani
de la data angajarii ?
- pot sa fac cerere si cu 1 luna /2 luni inainte pt. a fi luata in evidenta la RU, pt. a se face Bibliografia pt. examen, pt. a se anunta in termen de 30 de zile examenul, ....?
sau
b) - trebuie sa astept implinirea celor 3 ani de zile si cele 3 evaluari anuale si apoi sa fac o asemenea Cerere ?

2.1 - examenul de promovare se poate sustine si inante de data de 10.11.2014
sau
2.2. - se va sustine dupa data de 10.11.2014 ?

3.1. - salariul va fi marit de la data 10.11.2014 ?
sau
3.2. - va fi marit din data de 01.12.2014 ?

sau

4. - va trebui sa se implineasca cei 3 ani - pe data de 10.11.2014 si va trebui sa fie asteptata si cea de a 3-a evaluare anuala - in 01.2015, iar Cererea - sa fie depusa abia dupa data de 01.2015, examenul sa se sustina in 01.2015, iar plata salariului marit in urma promovarii in grad sa se faca cu data de 01.02.2015 ?

Raspuns: - este vorba despre un examen in cadrul unei institutii publice. - examenul de promovare in grad...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 21 Iulie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 1 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016