email
MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Distribuirea catre asociati a sumelor incasate cu titlu de dividende. Ce tratament contabil si fiscal se aplica?

dividendeinregistrari contabileasociatievidentierea in contabilitateimpozit pe dividende

In analiza de mai jos, avem ca subiect o societate SRL, actionara la o entitate si care a obtinut profit in anul 201,  iar AGA a hotarat distribuirea acestuia. Societatii ii revine suma de 1.000 lei. Societatea are drept asociati doua persoane fizice romane (50% - 50%). Vom vedea daca in anul 2017 cele doua persoane fizice pot sa isi retraga dividendele sau daca trebuie sa se astepte inchiderea anului 2017. De asemenea, vom vedea daca se plateste impozit pe aceste dividende obtinute.

Iata raspunsul specialistului:

Sumele obtinute de societate cu titlu de dividende sunt venituri financiare. Conform punctului  448 alin. (1) lit. c) din OMFP 1802/2014, veniturile din dividende se recunosc atunci cand este stabilit dreptul actionarului de a le incasa, deci la momentul primirii deciziei AGA de repartizare a dividendelor.

Cu ajutorul contului 761 "Venituri din imobilizari financiare" se  tine evidenta veniturilor din dividende aferente imobilizarilor financiare. In creditul contului 761 "Venituri din imobilizari financiare" se inregistreaza dividendele de incasat/incasate, aferente titlurilor imobilizate (451, 453, 461, 512).
 
Societatea dumneavoastra va inregistra dividendele in baza hotararii AGA de la SA:
451/453/461 = 761 
 
Daca societatea primitoare este platitoare de impozit pe profit, dividendele primite de la o persoana juridica romana sunt neimpozabile la calculul rezultatului fiscal, conform art. 23 lit. a) din Codul fiscal.
 


In situatia in care societatea primitoare a dividendelor este microintreprindere, baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderii este stabilita la art. 53 alin. (1) si (2) din Codul fiscal. Venitul din dividende se include in baza de impozitare, deci, pentru dividendele primite, se va plati impozit pe veniturile microintreprinderilor 1% pentru societatea care are cel putin un salariat angajat cu contract individual de munca, cu norma intreaga (8 ore/zi) pe o durata nedeterminata, sau 3% pentru microintreprinderea fara salariati.
 
Evidentierea in contabilitate a destinatiilor profitului contabil se efectueaza  dupa  adunarea generala  a actionarilor sau asociatilor care a aprobat repartizarea profitului, prin inregistrarea sumelor reprezentand dividende cuvenite actionarilor sau asociatilor, rezerve  si alte destinatii, potrivit legii.
 
Rezervele obligatorii, de exemplu rezerva legala sau rezerva constituita din profitul reinvestit sunt repartizate la 31.12 a anului inchis, indiferent de dorinta asociatilor. Deci dividendele se pot distribui numai dupa constituirea rezervelor obligatorii.

Pierderea reportata se acopera potrivit reglementarilor contabile. De asemenea, nu se pot distribui dividende din profituri fictive. Prin urmare, in conditiile existentei unei pierderi reportate, se pot repartiza dividende numai dupa acoperirea acelei pierderi.
 
In concluzie, veniturile din dividende apartin SRL-ului (sunt venituri financiare), nu asociatilor acesteia. Numai dupa inchiderea anului 2017 puteti repartiza profitul realizat de SRL. 

 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil

 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
dividendeinregistrari contabileasociatievidentierea in contabilitateimpozit pe dividende

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 16 Octombrie 2017


Votati articolul "Distribuirea catre asociati a sumelor incasate cu titlu de dividende. Ce tratament contabil si fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

TVA la incasare

Intrebare: Buna ziua,
Un SRL platitor de TVA are ca ob de activ comertul cu amanuntul, deci casa de marcat fiscala. Exista situatii cand un client poate solicita factura, precizati daca se mai face mentiunea de "TVA la incasare" in urmatoarele situatii:
1. Bon fiscal emis in 07.01.13 si factura emisa in 07.01.13 catre o alta pers.jurid. platitoare de tva
2. Bon fiscal emis in 07.01.13 si factura emisa in 08.01.13 catre o alta pers. jurid. platitoare de tva
3. Factura emisa catre o persoana fizica
4. Factura emisa catre o pers.jurid. neplatitoare de tva.

Multumesc.

Raspuns: Conform noilor norme de aplicare ale Codului fiscal (art. 155 alin. (19) lit. p) ) aveti obligatia...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 16 Octombrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 5 - 1 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2020 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARILE din Contabilitate in 2020 - 9 Proceduri Contabile actualizate la zi"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X