Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Calcularea indemnizatiei pentru cresterea copilului. Cum se va proceda in cazul mamelor cu venituri din drepturi de autor?

Calcularea indemnizatiei pentru cresterea copilului. Cum se va proceda in cazul mamelor cu venituri din drepturi de autor?
drepturi autorconcediuindemnizatieimpozit pe venit

In M.Of nr. 792/17.09.2018 a fost publicata O.U.G. nr. 81/2018 pentru modificarea Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor. Ordonanta aduce modificari in sensul restabilirii cadrului legislativ care prevedea includerea veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala in categoria veniturilor supuse impozitului pe venit care se iau in considerare la stabilirea drepturilor prevazute de OUG 111/2010.

In ceea ce priveste concediul pentru cresterea copilului, art. 2 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor stabilea ca, persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

In luna martie 2018, prin O.U.G. nr. 18/2018 veniturile din drepturi de proprietate intelectuala au fost excluse din categoria veniturilor din activitati independente, aceste venituri fiind reglementate in Codul fiscal ca o categorie distincta de venituri. Ca urmare a acestor modificari aduse Codului fiscal prin O.U.G nr. 18/2018 veniturile din drepturi de proprietate intelectuala nu s-au mai inclus in categoria veniturilor care se iau in considerare la stabilirea drepturilor prevazute de OUG 111/2010.

Prin O.U.G. nr. 81/2018 s-au introdus si veniturile din drepturi de proprietate intelectuala in categoria veniturilor care se iau in considerare la stabilirea drepturilor prevazute de OUG 111/2010, alaturi de veniturile din salarii si asimilate salariilor, veniturile din activitati independente si veniturile din activitati agricole, silvicultura si piscicultura.

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale



De asemenea, conform art. II din O.U.G. nr. 81/2018, persoanele indreptatite care au solicitat acordarea indemnizatiei lunare prevazute de OUG 111/2010, al carei cuantum a fost stabilit fara a fi luate in calcul veniturile din drepturi de proprietate intelectuala realizate incepand cu data de 23 martie 2018, pot depune direct la agentiile pentru plati si inspectie sociala judetene, respectiv a municipiului Bucuresti documentele doveditoare privind realizarea acestor venituri, in termen de 60 de zile de la intrarea in vigoare a O.U.G. nr. 81/2018. Noul cuantum al indemnizatiei trebuie stabilit de catre agentiile de plati si inspectie sociala in termen de 60 de zile de la depunerea documentelor, sau in termen de 60 de zile de la intrarea in viogare a O.U.G. nr. 81/2018 – daca documentele au fost deja depuse. Cuantumul astfel stabilit se acorda incepand cu data intrarii in vigoare a O.U.G. nr. 81/2018 iar diferentele intre indemnizatia stabilita anterior si indemnizatia recalculata se platesc pana la data de 31 decembrie 2018.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
drepturi autorconcediuindemnizatieimpozit pe venit

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 18 Septembrie 2018


Votati articolul "Calcularea indemnizatiei pentru cresterea copilului. Cum se va proceda in cazul mamelor cu venituri din drepturi de autor?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Inventariere reluata ? + completare PV ? + Decizie ?

Intrebare: In urma unui control de audit intern
s-a spus ca la inventarierea bunurilor
comisia nu a respectat etapele prevazute de lege.

Directorul institutiei noastre a facut cunoscut aceste aspecte
juristului si contabilulului pentru ca acestia sa ia masuri.

Va rog foarte frumos sa ma ajutati si sa imi spuneti
daca pentru respectarea etapelor inventarierii:
1. - contabilul va trebui sa faca reinstruirea comisiei
in sensul reluarii inventarierii,
cu etapele neparcurse si completarii PV-ului ?
sau
2. - directorul institutiei noastre va trebui sa emita o Decizie
in acest sens ?

Raspuns: Nerespectarea etapelor inventarierii nu poate anula efectele inventarului, ci doar poate plasa...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 18 Septembrie 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016