Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Cum inregistram contabil platile prin card cand nu exista documente justificative?

inregistrari contabileplata cu cardulmicrointreprindereplatidocumentecard

Discutam, in cazul urmator, despre situatia in care se fac plati de catre un director general prin cardul societatii (microintreprindere, neplatitoare de TVA). Pentru unele dintre acestea nu prezinta documente justificative. Vom vedea astfel care este tratamentul contabil si fiscal pentru inregistrarea acestor plati care apar in extrasul de cont.

Avand in vedere ca societatea nu este inregistrata in scopuri de TVA si nu este platitoare de impozit pe profit, s-ar putea interpreta ca nu are consecinte fiscale neprezentarea documentelor justificative care sa ateste ca achizitiile sunt reale si sunt efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice. Eronat !

Chiar daca se poate interpreta ca nu se creaza un prejudiciu la bugetul statului prin diminuarea TVA-ului ori a impozitului pe profit, valoarea impozitului pe venitul microintreprinderii fiind aceeasi, organul fiscal  va incadra aceste plati in favoarea directorului general, asociat al firmei sau salariat al acesteia.

In cazul in care directorul general este asociatul societatii, se va impune un impozit pe dividend de 5% calculat la valoarea neta a platilor efectuate, conform art.7 alin.(11) coroborat cu art.97 alin.(7) Cod fiscal valabil incepand cu data de 01.01.2016 (art.67 alin.1^1.1 Cod fiscal valabil pana la data de 31.12.2015).

Daca directorul este doar angajatul firmei, fara a detine si calitatea de asociat al acesteia, platile efectuate fara document justificativ pot fi incadrate ca si plati efectuate in favoarea salariatului, firma avand obligatia calcularii tuturor contributiilor si impozitarea valorii ca si un venit salarial.
 

Raspuns oferit pentru

www.portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu -  Economist si expert contabil

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
inregistrari contabileplata cu cardulmicrointreprindereplatidocumentecard

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 21 Ianuarie 2016


Votati articolul "Cum inregistram contabil platile prin card cand nu exista documente justificative?":
Rating:

Nota: 4.14 din 5 din 11 voturi


Alte articole publicate in data de 21 Ianuarie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 3 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
Va rog, s-mi spineti daca un C.M.I. (cab. med. de familie), depune decl. 392. Multumesc anticipat!
Data adaugarii: 04-Feb-2016
Postat de: user
Va rog, s-mi spineti daca un C.M.I. (cab. med. de familie), depune decl. 392. Multumesc anticipat!
Data adaugarii: 04-Feb-2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2019 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X