Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

TVA. Regimul special de scutire. Cum determinam corect cifra de afaceri?

TVAdiscountregimul special de scutirecifra de afaceriimpozit pe venit


Vom analiza mai jos cazul unei societati neplatitoare de TVA si platitoare de impozit pe venit 3% care desfasoara activitati de vanzari online.  Contabilitatea de gestiune se tine la pret de vanzare si descarcarea de gestiune se face cu K.

Discounturile acordate se acorda procentual pe aceeasi factura si se inregistreaza: 411= 707 20 lei 20 este pretul initial de vanzare si 667=4111 5 lei/discountul acordat.

In aceste conditii la 31.07.2013, CA este de 233.715 ron si ar trebui declarata societatea ca fiind platitoare de TVA.

Daca s-ar face pe cumulat pe toate lunile 411=707 -24300, 667=4111 -24300 si 371=378 -24300 atunci CA ar fi 209.415 ron si s-ar depasi plafonul de TVA abia in luna august. Vom stabili astfel daca se pot corecta CA si adaosul marfii cu valoarea discounturilor.

Solutia consultantului:

Potrivit art. 152 alin. (1) din Codul fiscal, persoana impozabila stabilita in Romania conform art. 125 indice 1 alin. (2) lit. a), a carei cifra de afaceri anuala, declarata sau realizata, este inferioara plafonului de 65.000 euro, al carui echivalent in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii si se rotunjeste la urmatoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de TVA  pentru operatiunile prevazute la art. 126 alin. (1), cu exceptia livrarilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect
Venituri si cheltuieli. Ghidul contabilului corect



Alin. (2) al acestui articol, stabileste ca, cifra de afaceri care serveste drept referinta pentru aplicarea plafonului de scutire este constituita din valoarea totala, exclusiv TVA, in situatia persoanelor impozabile care solicita scoaterea din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii efectuate de persoana impozabila in cursul unui an calendaristic, taxabile sau, dupa caz, care ar fi taxabile daca nu ar fi desfasurate de o mica intreprindere, a operatiunilor rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania conform art. 145 alin. (2) lit. b), a operatiunilor scutite cu drept de deducere si a celor scutite fara drept de deducere, prevazute la art. 141 alin. (2) lit. a), b), e) si f), daca acestea nu sunt accesorii activitatii principale, cu exceptia urmatoarelor:

   a) livrarile de active fixe corporale sau necorporale, astfel cum sunt definite la art. 1251 alin. (1) pct. 3, efectuate de persoana impozabila;
   b) livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conformart. 143 alin. (2) lit. b).

Pct. 61 din normele metodologice date in aplicarea acestui articol stabileste ca, la determinarea cifrei de afaceri prevazute la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal se cuprind inclusiv facturile emise pentru avansuri incasate sau neincasate si alte facturi emise inainte de data livrarii/prestarii pentru operatiunile prevazute la art. 152 alin. (2) din Codul fiscal.

Asadar, cifra de afaceri in materie de TVA nu este reprezentata de cifra de afaceri stabilita conform reglementarilor contabile aplicabile.

La calculul determinarii cifrei de afaceri prevazute la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal se iau in considerare operatiunile prevazute la art. 152 alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv facturile emise pentru avansuri incasate sau neincasate si alte facturi emise inainte de data livrarii/prestarii pentru aceste operatiuni.

La determinarea cifrei de afaceri prevazute la art. 152 alin. (1) din Codul fiscal se ia in calcul baza de impozitare a TVA (care s-ar aplica daca persoanele impozabile ar fi inregistrate normal in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal).

Rabaturile, remizele, risturnele, sconturile si alte reduceri de pret, acordate de furnizori direct clientilor nu intra in baza de impozitare a TVA conform art. 137 alin. (3) lit. a) si 138 lit. c) din Codul fiscal. De aceea, consideram ca, aceste reduceri de pret nu se iau in calclul la determinarea cifrei de afaceri de 65.000 de euro.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
TVAdiscountregimul special de scutirecifra de afaceriimpozit pe venit

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 07 August 2013


Votati articolul "TVA. Regimul special de scutire. Cum determinam corect cifra de afaceri?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Factura meditatii

Intrebare: Buna ziua. O PF cu activitate de meditatii trebuie sa elibereze factura si apoi chitanta sau este suficient numai chitanta?
Va multumesc.

Raspuns: Buna ziua, Dupa parerea mea ar trebui sa emiteti factura in care se specifica serviciul prestat. Pe...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 07 August 2013 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 5 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016