Atentie, Contabili!

Codul Fiscal s-a modificat!
Va rugam sa cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Legea 70/2015 si OUG 6/2015 - comentarii si studii de caz"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Legea 70/2015 si OUG 6/2015  - comentarii si studii de caz

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Legea 70/2015 si OUG 6/2015 - comentarii si studii de caz".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Proceduri Contabile

Intreprindere individuala sau PFA? Iata ce trebuie sa stii in 2014!

Prevederile de ordin fiscal referitoare la activitatile desfasurate de o intreprindere individuala/persoana fizica autorizata (PFA) s-au modificat in 2014 printr-o noua lege care completeaza OUG 44/2008.

In concret, in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 15/10.01.2014, a fost publicata Legea nr. 4/2014 pentru completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale.

Potrivit noilor modificari, persoanele fizice autorizate precum si intreprinzatorii titulari ai unei intreprinderi individuale au obligatia de a solicita inscrierea in registrul comertului a mentiunilor privind participarea in mod obisnuit a sotiei/sotului la activitatea desfasurata de intreprinderea individuala/persoana fizica autorizata, pe baza declaratiei pe propria raspundere si a certificatului de casatorie

Incetarea activitatii sotiei/sotului se mentioneaza in registrul comertului in termen de 15 zile, pe baza declaratiei pe propria raspundere a titularului intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate.

Sotia/Sotul titularului intreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate se poate asigura in sistemul public de pensii pe baza de contract de asigurare sociala, in sistemul asigurarilor pentru somaj, prin incheierea unui contract de asigurare de somaj in conditiile prevazute la art. 22 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si in sistemul asigurarilor de sanatate, in conditiile prevazute de lege.

Prevederile acestui act normativ intra in vigoare la 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, respectiv 9 februarie 2014.

Legea 70/2015 - solutiile celor mai controversate probleme
Legea 70/2015 - solutiile celor mai controversate probleme

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2015
Cartea Verde a Contabilitatii 2015

Vezi detalii

Manualul de Politici Contabile 2015
Manualul de Politici Contabile 2015

Vezi detalii




Sursa: DGFP Valcea


Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 14 Ianuarie 2014


Votati articolul "Intreprindere individuala sau PFA? Iata ce trebuie sa stii in 2014!":
Rating:

Nota: 3.5 din 8 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Diurna este deductibila daca o firma este pe pierdere?

Intrebare: Buna ziua

As dori sa stiu daca firma care este pe pierdere are dreptul sa deconteze diurnele pe firma? Specific faptul ca firma are domeniul de activitate contructii iar angajatii sunt detasati in diferite localitati si trebuie sa li se acorde diuna. Din punct de vedere al contabilitatii ce este de facut in cazul acesta, pentru ca eu stiu ca se diurna este deductibila in momentul in care firma este pe profit.

Raspuns: Diurna este deductibila in functie de valoarea acordata, in limitele prevederilor Codului fiscal,...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 14 Ianuarie 2014 ARTICOLE SIMILARE

X

Noi apreciem opinia ta.
Adauga comentariul tau acum


user
user

Intrebare antispam: 2 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Comentarii articol

Postat de: ma*****
Su unt pensionara dupa 40 ani activitate .DIN PENSIE MI SE RETINE CAS. Am calitatea de expert juridic si profesez pe activitate PFA -mi se retine CAS din nou.Deci unii contribuie de trei ori iar altii consuma.Daca nu mi se da cardul de sanatate pot fi obligata sa platesc CAS din pensie si ca PFA ?
Data adaugarii: 15-Ian-2014
Adauga acest articol in site-ul tau
Produse de contabilitate - REDUCERE 25%
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Legea 70/2015 si OUG 6/2015  - comentarii si studii de caz
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Legea 70/2015 si OUG 6/2015 - comentarii si studii de caz".
X