Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Cadouri in bani si in natura cu ocazia Craciunului. Cum tratam sumele si ce scutiri se aplica?

Cadouri in banitichete cadoucodul fiscalsalariatideductibilitate cheltuielicraciun

In analiza urmatoare, avem compania X care doreste sa acorde cu ocazia Craciunului o prima in bani (500 lei) si un cadou in natura (in valoare de 10 lei) pentru fiecare angajat al sau. Totodata, compania doreste sa acorde un tichet cadou in valoare de 50 lei fiecarui copil aflat in intretinerea angajatului cu aceeasi ocazie (Craciunul).

Vom vedea care este tratamentul fiscal care va trebui aplicat si daca limita deductibila se aplica atat pentru angajat, cat si pentru fiecare copil aflat in intretinerea angajatului. Totodata, stabilim daca sumele deductibile sunt scutite atat de impozit pe venit, cat si de contributiile sociale.

Potrivit Art. 76 alin. (4) lit. a), cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei. Deci limita se aplica pentru fiecare persoana in parte (salariat sau copil).

Pentru cadourile oferite in limita plafonului, nu se datoreaza contributii, nici retinute salariatului, nici de angajator, conform art. 142 lit. b) din Codul fiscal si al punctului 5 alin. (1) din Normele metodologice care precizeaza ca partea care depaseste limita de 150 lei reprezinta venit din salarii si se cuprinde in baza de calcul al contributiilor sociale obligatorii.

Deci tratamentul privind impozitul pe venit si contributiile datorate se raporteaza strict la valoarea cadoului (nu la deductibilitatea cheltuielii).

Din punct de vedere al impozitului pe profit, cadourile acordate salariatilor sunt considerate cheltuieli sociale si sunt deductibile in limita a 5% din fondul de salarii, conform art. 25 alin. (3) lit b punctul 3 din Codul fiscal. Pentru a fi considerate cheltuieli sociale, cheltuielile mentionate la art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal trebuie stabilite in cadrul contractelor colective de munca la nivel national, de ramura, grup de unitati si unitati sau in regulamentul intern.

Deci se pot deduce integral cheltuielile sociale inclusiv cadourile in bani sau in natura oferite salariatilor si copiilor minori ai acestora, stabilite prin regulamentul intern/contractul colectiv de munca in limita a 5% din fondul de salarii.


Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende
Repartizarea profitului catre actionari si asociati prin dividende

Vezi detalii

Declaratia 101. Modificari de ultima ora
Declaratia 101. Modificari de ultima ora

Vezi detalii

 Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii



Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Daniel Crevelescu - Economist

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 07 Decembrie 2016


Votati articolul "Cadouri in bani si in natura cu ocazia Craciunului. Cum tratam sumele si ce scutiri se aplica?":
Rating:

Nota: 3.5 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Cheltuieli nedeductibile in cazul unui srl care e platitor de impozit pe venit

Intrebare: La un SRL care e platitor de impozit pe venit se tine cont de cheltuilelile partial nedeductibile, cum ar bonurile de combustibil sau achizitii piese schimb? Se contabilizeaza intreaga valoare a bonului de motorina?

Raspuns: Regulile sunt acelesi pentru toate tipurile de societati, numai ca platitorii de impozit pe venit de...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 07 Decembrie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 1 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
Stiri si analize economice
SATI
X