Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Distribuire profit din anii precedenti. Cum inregistram repartizare de dividende?

dividenderepartizare profitinregistrari contabileoug 3/2017

In cazul urmator, anul trecut, societatea a realizat profit care nu a fost repartizat pe dividende. Suma a ramas in contul 129. Asociatul doreste dividendele. Vom vedea cum se va proceda in prezent cu inregistrarea in contabilitate si cand se va plati impozitul datorat.

Iata raspunsul specialistului:

Profitul ramas nerepartizat din anii anteriori se inregistreaza pe seama contului 1171. In contul 129 se inregistreaza numai profitul repartizat la rezerva legala (129=106).

Daca ati gresit stornati inregistrarea contabila si inregistrati corect. De exemplu, presupunem ca rezerva legala a fost repartizata in anii anteriaori integral, iar profitul realizat in anul 2016 a fost 100.000 de lei. In anul 2017, in luna depunerii situatiilor financiare aferente anului 2016, inregistrati :121 = 1171 analitic distinct profit an 2016=100.000 lei.

Pentru profitul repartizat pe destinatia dividende aferent anului 2016, in luna ianuarie anul 2017 se va plati impozit pe dividende 5%, conform prevederilor de la art. 133 alin.(8) din Codul fiscal si obligatoriu contributia de asigurari sociale de sanatate 5,5% conform prevederilor de la art. 176 alin. (2) din Codul fiscal, indiferent de calitatea asociatilor (salariati, pensionari, etc).

Pentru dividendele distribuite incepand cu luna februarie 2017 in cazul in care, asociatii realizeaza venituri de natura celor mentionate la art. 155 alin. (1) lit. b), respectiv, venituri din salarii, pensii, nu se mai datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate, pentru dividendele distribuite, ca urmare a modificarilor aduse Codului fiscal prin OUG nr.3/2017, respectiv art. 176 alin. (7) din Codul fiscal.

Pentru dividendele distribuite incepand cu luna februarie 2017 in cazul in care, asociatii realizeaza venituri de natura celor mentionate la art. 155 alin. (1) lit. a)—d), g), i)—I), respectiv:
- salarii sau asimilate salariilor;


 Legea prevenirii: 105 secrete legale care te scapa de control
Legea prevenirii: 105 secrete legale care te scapa de control

Vezi detalii

Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017
Tranzactii imobiliare. Regimul fiscal in 2017

Vezi detalii

Ghid practic de Management financiar
Ghid practic de Management financiar

Vezi detalii



- pensii;
- activitati independente, cu exceptia veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala;
- asocierea cu o persoana juridica - contribuabil potrivit Titlulul II sau III din Codul Fiscal;
- activitati agricole, silvicultura, piscicultura;
- indemnizatii de somaj,
- indemnizatii pentru cresterea copilului,
- ajutor social acordat potrivit Legii nr.416/2001,
- indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca drept urmare a unui accident de munca sau unei boli profesionale, nu se mai datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate, pentru dividendele distribuite, ca urmare a modificarilor aduse Codului fiscal prin OUG nr.3/2017, respectiv art. 176 alin. (7) din Codul fiscal.

Prin urmare, important este ca asociatii sa realizeze venituri din salarii, pensii etc la cel putin un salariu minim brut pe tara, pentru a nu datora CASS.

Salariul de baza minim brut pe tara, este salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, aferent lunilor pentru care se stabileste contributia de asigurari sociale de sanatate.

In anul 2017 salariul minim brut pe tara a fost 1.250 lei in ianuarie 2017 si este 1.450 lei incepand cu luna februarie 2017.
Astfel, impozitul pe dividende pentru profitul anilor precedenti si repartizat in anul 2017 este in cota de 5% si se retine la sursa la data efectuarii plati de dividende catre asociat, se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care s-au platit efectiv aceste dividende repartizate asociatului. Pana la aceeasi data se si declara in Declaratia 100.

Pentru dividendele repartizate in anul 2017, societatea trebuie sa depuna Declaratia informativa 205 privind impozitul retinut la sursa si castigurile/pierderile realizate, pe beneficiari de venit la organul fiscal competent, pana in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat. Pentru impozitul pe dividende retinut in anul 2017, declaratia se depune pana pe data de 28 februarie 2018, inclusiv.

Monografie contabila:
- repartizarea profitului la dividend:
1171 analic distinct = 457

- inregistrarea si retinerea impozitului pe dividende:
457 = 446 analitic impozit pe dividende

- plata dividendelor nete, catre asociati:
457 = 5311/5121

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 06 Octombrie 2017


Votati articolul "Distribuire profit din anii precedenti. Cum inregistram repartizare de dividende?":
Rating:

Nota: 2.86 din 5 din 7 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

RAMBURSARE TVA SPANIA

Intrebare: AM O SOCIETATE CARE A FACUT O ACHIZITIE INTRACOMUNITARA DIN SPANIA,FURNIZORUL DIN SPANIA A FACTURAT CU TVA 19%,SOCIETATEA DIN ROMANIA CARE A FACUT ACHIZITIA ESTE PLATITOARE DE TVA DAR NU S-A INSCRIS IN R.O.I. INAINTE DE A FACE ACHIZITIA SI PROBABIL DIN ACEST MOTIV I S-A FACTURAT CU TVA.
SOCIETATEA SI-A INREGISTRAT IN CONTABILITATE PRETUL DE ACHIZITIE CU TOT CU TVA INCLUS IN PRET,IAR ACUM VREA SA CEARA RAMBURSAREA TVA -ULUI DIN SPANIA.
VA ROG FRUMOS DACA SE POATE SA-MI SPUNETI DACA POATE CERE RAMBURSAREA TVA-ULUI,IN CONDITIILE DE MAI SUS SI DACA SE POATE CE DEMERSURI SI DOCUMENTE,DECLARATII TREBUIE DEPUSE?
MULTUMESC ANTICIPAT!

Raspuns: Conform OUG 54/2010, aveati obligatia sa va inscrieti in ROI inaintea efectuarii operatiunilor...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 06 Octombrie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 2 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile