email
Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Facturi neincasate si deschidere insolventa. Cum procedam cu sumele din facturile neincasate?

inregistrare facturi neincasateinsolventafacturi neincasatecreanteprocedura de insolventa

In analiza de mai jos, avem ca exemplu o societate care are facturi neincasate de la clienti care au intrat in procedura de insolventa. Vom vedea cum procedam cu sumele din facturile neincasate, cu mentiunea ca firma a primit notificari de deschidere a procedurilor de insolventa.

Incepand cu 1 ianuarie 2016, in conformitate cu prevederile art. 25 alin. (4) lit. h) din Legea nr. 227/2015, nu sunt deductibile la calculul impozitului pe profit pierderile inregistrate la scoaterea din evidenta a creantelor, pentru partea neacoperita de provizion, potrivit art. 26.

Prin exceptie, sunt deductibile la calculul impozitului pe profit pierderile inregistrate la scoaterea din evidenta a creantelor in urmatoarele cazuri:
 1. punerea in aplicare a unui plan de reorganizare confirmat printr-o sentinta judecatoreasca, in conformitate cu prevederile Legii nr. 85/2014;
2. procedura de faliment a debitorilor a fost inchisa pe baza hotararii judecatoresti;
3. debitorul a decedat si creanta nu poate fi recuperata de la mostenitori;
4. debitorul este dizolvat, in cazul societatii cu raspundere limitata cu asociat unic, sau lichidat, fara succesor;
5. debitorul inregistreaza dificultati financiare majore care ii afecteaza intreg patrimoniul;
6. au fost incheiate contracte de asigurare.

Din cele expuse intelegem ca societatea detine creante asupra unor societati care au intrat in procedura insolventei. Astfel, daca puteti face dovada ca pentru respectivii clienti a fost pus in aplicare un plan de reorganizare, confirmat printr-o sentinta judecatoreasca, atunci societatea dvs. poate decide, prin administratorii desemnati,  scoaterea din evidenta a respectivilor clienti si trecerea acestora pe cheltuiala deductibila (654 = 4111). Aceasta procedura nu este obligatorie. De exemplu, in cazul in care societatea s-a inscris la masa credala si , din informatiile detinute, exista indicii ca este posibila recuperarea creantei atunci societatea poate decide constituirea unui provizion. (4118 = 4111 si 6814 = 491), fara a trece creante pe pierdere.

Potrivit art. 26 alin. (1) lit. c) ajustarile pentru deprecierea creantelor, inregistrate potrivit reglementarilor contabile aplicabile, sunt deductibile in limita unui procent de 30% din valoarea acestora  daca creantele indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
1. sunt neincasate intr-o perioada ce depaseste 270 de zile de la data scadentei;


2. nu sunt garantate de alta persoana;
3. sunt datorate de o persoana care nu este persoana afiliata contribuabilului.

Normele Metodologice date in aplicarea art. 26 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, se au in vedere urmatoarele:

a) creantele, altele decat creantele asupra clientilor reprezentand sumele datorate de clientii interni si externi pentru produse, semifabricate, materiale, marfuri etc. vandute, lucrari executate si servicii prestate, sunt cele inregistrate dupa data de 1 ianuarie 2016;
b) ajustarile pentru deprecierea creantelor sunt deductibile, in limita prevazuta de lege, la nivelul valorii creantelor neincasate, inclusiv taxa pe valoarea adaugata;
c) in cazul creantelor in valuta, provizionul este deductibil la nivelul valorii influentate cu diferentele de curs favorabile sau nefavorabile ce apar cu ocazia evaluarii acestora;
d) ajustarile pentru deprecierea creantelor sunt luate in considerare la determinarea rezultatului fiscal incepand cu trimestrul in care sunt indeplinite conditiile prevazute la art. 26 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal
si nu poate depasi valoarea acestora, inregistrata in contabilitate in anul fiscal curent sau in anii anteriori.

Potrivit art. 287 lit d) din Codul Fiscal, baza de impozitare a TVA se reduce in cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa ca urmare a falimentului beneficiarului sau ca urmare a punerii in aplicare a unui plan de reorganizare admis si confirmat printr-o sentinta judecatoreasca, prin care creanta creditorului este modificata sau eliminata.

Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de confirmare a planului de reorganizare, iar, in cazul falimentului beneficiarului, incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de legislatia insolventei, hotarare ramasa definitiva/definitiva si irevocabila, dupa caz. In cazul in care ulterior pronuntarii hotararii judecatoresti de confirmare a planului de reorganizare sunt incasate sume aferente creantelor modificate sau eliminate prin planul de reorganizare, se anuleaza ajustarea efectuata, corespunzator sumelor respective prin decontul perioadei fiscale in care acestea sunt incasate.

Ajustarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adaugata, prevazuta la art. 287 lit. d) din Codul fiscal, este permisa pentru facturile emise care se afla in cadrul termenului de prescriptie prevazut in Codul de procedura fiscala.

In cazul in care contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa ca urmare a punerii in aplicare a unui plan de reorganizare admis si confirmat printr-o hotarare judecatoreasca, prin care creanta creditorului este modificata sau eliminata, ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de confirmare a planului de reorganizare, daca aceasta a intervenit dupa data de 1 ianuarie 2016.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de S.M. Armaselu - Expert contabil

 

de Contabilul.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
inregistrare facturi neincasateinsolventafacturi neincasatecreanteprocedura de insolventa

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 27 Mai 2016


Votati articolul "Facturi neincasate si deschidere insolventa. Cum procedam cu sumele din facturile neincasate?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Tva prestari servicii an 2015 facturate in 2016

Intrebare: Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea:Pentru prestari servicii aferente anului 2015 se emite factura in anul 2016 cu cota de tva 24% ca in 2015 sau cu 20% cat este incepand cu anul 2016.Mentionez ca este un contract de prestari servicii pe o perioada de 3 ani in care s-au emis facturi in fiecare an la perioada stabilita in contract.
Daca se factureaza cu 24% unde se trece in decontul de tva.

Raspuns: Nu trebuie 24% pentru ca sunt servicii prestate in 2015? (cota TVA la data faptului generator) Asa...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 27 Mai 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user
Intrebare antispam: 5 - 4 =
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016



Subiectele saptamanii

Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2021 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari la MONOGRAFIILE CONTABILE in 2021: Studii de caz + Explicatii detaliate"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X