Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.

Putem incasa avansul de la persoane fizice pe chitanta fiscala?

bon fiscalOUG 28/1999HG 479/2003avansOG 47/1997


Ca regula generala, art. 1 din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile ulterioare prevede ca operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale.
 
Deoarece nici in cuprinsul OUG 28/1999, nici in cel al Normelor metodologice aprobate prin HG 479/2003, republicata nu se face trimitere la cuvantul „incasare”, concluzia care s-ar degaja ar fi neemiterea de bonuri fiscale pentru sumele incasate cu titlu de avans. De altfel, contraventia de la art. 10 lit. b din OUG 28/1999 se refera la neemiterea bonurilor fiscale pentru toate bunurile livrate sau serviciile prestate ori la valoarea lor integrala.
 
Daca ati procedat la incasarea avansului pe baza de chitanta si emiterea facturii corespunzatoare conform art. 155 alin. 1 din Codul fiscal, la livrarea produsului nu se poate intocmi dispozitie de plata, intrucat nu este vorba de un retur de marfa urmat de restituirea contravalorii marfii returnate. In acest caz, se poate emite bon fiscal pentru intreaga contravaloare a bunului livrat, iar sumele incasate in avans sa apara distinct in bonul fiscal, ca o modalitate specifica de incasare/plata (asa cum ati prezentat si dvs.). Nu este nefiresc ca banii incasati sa nu corespunda cu totalul valoric general din raportul „Z”, de vreme ce pentru bunurile livrate sau serviciile prestate direct catre populatie exista diverse forme de decontare (numerar, card, tichete de masa etc.), astfel ca, in functie de posibilitatile tehnice ale casei de marcat, raportul „Z” ar trebui sa grupeze livrarile/prestarile si in functie de modalitatile de plata.
 
Totusi, analizand dispozitiile OUG 28/1999 in succesiunea lor, prin abrogarea prin OG 47/1997 a prevederilor art. 2 lit. s din ordonanta (explicitate la art. 16 din Normele metodologice), in baza carora erau exceptati la obligatia utilizarii aparatelor de marcat operatorii care livrau bunuri sau prestau servicii pentru care plata se facea sub forma de avansuri, exceptia respectiva a fost inlaturata, ceea ce conduce la ideea ca de la data intrarii in vigoare a OG 47/2007 pentru orice tip de avans ar trebui folosita casa de marcat si emis bon fiscal. Abrogarea art. 2 lit. s din ordonanta si lipsa unor norme care sa expliciteze aceasta situatie (normele metodologice n-au mai fost modificate) sunt motivele pentru care multi comisari ai Garzii Financiare aplica amenzi pentru neemiterea bonului fiscal pentru avansurile incasate.


 
Ca atare, in functie si de posibilitatile tehnice alte casei de marcat, o alta solutie ar fi emiterea bonului fiscal pentru avansul incasat (articolul programat in casa de marcat fiind „avansul”). La livrarea bunului se emite bonul fiscal cu intreaga valoare, iar avansul apare pe ultima pozitie cu semnul minus, astfel incat totalul de plata din bonul fiscal sa fie egal cu diferenta/restul de plata ce mai trebuie achitata de client. Singura restrictie legala este ca, in urma unor astfel de operatiuni, suma totala a bonului fiscal sa nu fie negativa.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
bon fiscalOUG 28/1999HG 479/2003avansOG 47/1997

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Data aparitiei: 09 Septembrie 2010


Votati articolul "Putem incasa avansul de la persoane fizice pe chitanta fiscala?":
Rating:

Nota: 4.1 din 5 din 10 voturi


Alte articole publicate in data de 09 Septembrie 2010 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Comentarii articol

Postat de: user
Buna ziua! unde trebuie sa ma adresez pentru a pune in casa de marcat optiunea"avans"?
Data adaugarii: 01-Apr-2015
Postat de: ro*****
Si daca se achita in total ?
Data adaugarii: 13-Sep-2010
Postat de: jr*****
Referitor la emiterea de bon fiscal pentru un avans incasat de la persoane fizice, ar mai fi un aspect nelamurit: ce se intampla daca, dintr-un motiv sau altul, bunul respectiv nu mai poate fi livrat si avansul trebuie restituit? Banii de avans au ramas inregistrati pe casa, iar un bon fiscal negativ nu se poate emite. Deci, cum se procedeaza in acest caz? Va multumesc.
Data adaugarii: 10-Sep-2010

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Modificari in Codul Fiscal 2019 - ATENTIE la noile Proceduri Contabile  
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificari in Codul Fiscal 2019 - 12 Proceduri Contabile actualizate la zi"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X