Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
 Cartea Verde a Contabilitatii 2018

Societate in insolventa si impozit pe veniturile microintreprinderilor. Cum va proceda firma?

societate in insolventaimpozit pe veniturile microintreprinderilormicrointreprindereimpozit venitdeclaratia 010

In cazul urmator, avem ca subiect o firma care in luna decembrie 2015 a intrat in insolventa cu reorganizare si care urmeaza sa intre in dizolvare cu lichidare in anul 2016. Se mai depune declaratia 010 in luna ianuarie 2016? Societatea nu depaseste plafonul de 100.000 euro. Este obligatoriu sa treaca astfel de la profit la micointreprindere si sa depuna Declaratia 010?

Potrivit prevederilor art.47 din Legea 227/2015, o microintreprindere este o persoana juridica romana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) a realizat venituri, altele decat cele obtinute din desfasurarea activitatilor, prevazute la art. 48 alin. (6);

b) a realizat venituri, altele decat cele din consultanta si management, in proportie de peste 80% din veniturile totale;

c) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 100.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului in euro este cel valabil la inchiderea exercitiului financiar in care s-au inregistrat veniturile;

d) capitalul social al acesteia este detinut de persoane, altele decat statul si unitatile administrativ-teritoriale;

e) nu se afla in dizolvare, urmata de lichidare, inregistrata in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.


Penalitati, dobanzi si majorari de intarziere
Penalitati, dobanzi si majorari de intarziere

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru cabinetele medicale
Ghid GDPR pentru cabinetele medicale

Vezi detalii

Registrul de Evidenta Fiscala PFA
Registrul de Evidenta Fiscala PFA

Vezi detalii


Potrivit prevederilor art.48, in situatia in care indepliniti conditiile mentionate anterior ,este obligatoriu aplicarea sistemului de impunere pe veniturile microintreprinderii.

Asadar, la data de 31.12.2015 societatea dvs. nu se afla in dizolvare inregistrata in registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.

Avand in vedere aceste prevederi apreciez ca trebuie sa depuneti declaratia de mentiuni-formular 010, privind modificarea vectorului fiscal, pana la data de 31 martie inclusiv a anului pentru care se plateste impozitul pe veniturile microintreprinderilor.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - consultant fiscal

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
societate in insolventaimpozit pe veniturile microintreprinderilormicrointreprindereimpozit venitdeclaratia 010

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 14 Ianuarie 2016


Votati articolul "Societate in insolventa si impozit pe veniturile microintreprinderilor. Cum va proceda firma?":
Rating:

Nota: 4.83 din 5 din 3 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Inregistarea in contabilitate a facturilor cu materiale de constructie

Intrebare: Buna ziua
Societatea se ocupa cu cultura cerealelor si detine un PV de comodat cu o persoana fizica pe tru un saptiu si cladire ,unde are depozitate utilajele.Pentru investii in amenajarea ,reparatle curente a caldirii care este inregistrarea corecta in contabilitatea facturile cu materiale de constructii( beton ,ciment .var,plasa sudata) si daca este corect sa se deduc TVA din aceste facturi.?
Daca se poate un model de deviz de lucrari sau un model pentru situatia de lucrari (ce ar trebui sa contina aceste formulare).
Multumesc

Raspuns: Lucrarile pentru spatiul aflat in folosinta se pot inregistra pe cheltuiala directa daca aceste...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 14 Ianuarie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 4 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X