Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2017 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84"

email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit
"Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Curs utilizat la stornarea avansului. Cum procedam si ce regim fiscal se aplica?

Curs valutar utilizatstornare avanscodul fiscaloperatiuni intracomunitarefactura finala

In analiza de mai jos, avem ca exemplu o societate (platitoare de TVA, inscrisa in ROI) care doreste sa achizitioneze un utilaj de la societate din Germania. Aceasta intocmeste o factura de avans pentru 50% din suma care se achita prin banca. In aceeasi luna, urmeaza factura finala (cu valoarea integrala) si inca o factura de stornare a avansului. Vom vedea ce curs se foloseste la stornarea avansul intracomunitar acelasi de la data facturarii avansului.

Potrivit Normelor metodologice de aplicare a art. 290, alin. (2) din Codul fiscal, in cazul emiterii de facturi inainte de livrarea de bunuri sau prestarea de servicii ori de incasarea unui avans, cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adaugata la data emiterii acestor facturi va ramane neschimbat la data definitivarii operatiunii, respectiv la data regularizarii operatiunii, inclusiv in cazul operatiunilor pentru care se aplica sistemul TVA la incasare.

In cazul incasarii de avansuri pentru care factura este emisa ulterior incasarii avansului, cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adaugata la data incasarii avansurilor va ramane neschimbat la data definitivarii operatiunii, respectiv atunci cand se fac regularizarile avansurilor incasate.

Astfel, pentru operatiunile a caror baza impozabila este determinata in valuta, cursul de schimb valutar utilizat pentru ajustarea bazei de impozitare este acelasi ca al operatiunii de baza care a generat aceste evenimente, respectiv cursul de la data facturii de avans.

Asadar, societatea dumneavoastra va storna avansul utilizand cursul de schimb valutar la care s-a facturat aceasta initial.


Capcanele comertului online
Capcanele comertului online

Vezi detalii

PFA: Taxe, Impozite si Deduceri: conform Codului fiscal 2017
PFA: Taxe, Impozite si Deduceri: conform Codului fiscal 2017

Vezi detalii

PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017
PFA. II. IF. Noua forma de organizare in 2017

Vezi detalii


Raspuns utilizat pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Olteanu

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 29 August 2016


Votati articolul "Curs utilizat la stornarea avansului. Cum procedam si ce regim fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Factura de transport marfa provenind din Elvetia:cu TVA sau scutita?

Intrebare: Lucrez la o casa de expeditii care contracteaza servicii de transport de la diversi furnizori pentru diversi clienti. Recent am avut urmatoarea situatie: s-a adus marfa din Elvetia pentru un client din Romania, marfa pentru care s-a efectuat vama, Elvetia nefiind in UE.Transportul acesteia insa s-a efectuat in felul urmator: din Elvetia pana in Ungaria marfa a fost adusa de un transportator, iar in Ungaria marfa a fost transbordata catre un alt transportator care a adus marfa in Romania, acesta din urma fiind serviciul contractat de catre noi.
Intrebarea mea este cum va factura transportatorul final acest serviciu?cu sau fara tva?tinand cont ca marfa are tara de provenienta Elvetia.

Raspuns: facturati cu TVA societatea dvs este inregistrata in Romania si efectueaza servicii de transport...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 29 August 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 5 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Modificarea Codului Fiscal prin OUG 84".
Stiri si analize economice
SATI
X