Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici

Atentie, Contabili!

PLANUL DE CONTURI s-a modificat!
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"


email
Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu informatii si oferte contabile

Adauga mai jos adresa de e-mail pentru a primit Raportul Gratuit

email
PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Consilier Noul Cod Fiscal 2017

Dividende incasate de la o alta societate si distribuirea catre propriii asociati. Ce aspecte pot fi sanctionate de inspectorii fiscali?

dividendeinregistrari contabilesocietati afiliatedubla impozitare

Tratamentul aplicat dividendelor este un subiect asupra caruia un inspector se va opri cu siguranta in cazul unui control fiscal. Vorbim prin cele ce urmeaza despre aspecte esentiale care tin de distribuirea de dividende catre propriii asociati ai societatii primitoare.

Asadar, in randurile de mai jos, vom vedea care este monografia contabila in cazul in care o persoana juridica rezidenta incaseaza dividende de la o alta persoana juridica rezidenta unde detine 30% din partile sociale.

Vom vedea si daca aceste venituri sunt neimpozabile. De asemenea, in cazul in care persoana juridica ar dori sa distribuie aceste dividende catre asociatii acesteia, stabilim daca se mai retine impozitul pe dividende chiar daca atunci cand au fost incasat (de catre persoana juridica detinatoare de 30%) s-a platit de catre persoana juridica care le-a distribuit.

Iata raspunsul specialistului:

Veniturile obtinute in urma detinerii a 30% din partile sociale la o alta societate sunt venituri din dividende, inregistrate in contabilitate prin formula 5121 "Conturi la banci in lei" = 7611 "Venituri din acţiuni detinute la entitatile afiliate".

ATENTIE! Aceste venituri, reflectate ulterior in profitul contabil al societatii primitoare, vor fi neimpozabile la calculul rezultatului fiscal in temeiul art. 19 alin. 1 si art. 23 lit. a din Codul fiscal. La distribuirea profiturilor catre persoanele fizice - asociatii societatii primitoare (care includ si dividendele incasate de la societatea afiliata) se va datora prin retinere la sursa impozitul pe dividende conform art. 97 alin. 7 din Codul fiscal.

RETINETI CA nu este vorba de nicio dubla impozitare intrucat societatea afiliata care a distribuit dividendele nu a trebuit sa retina si sa plateasca niciun impozit pe dividende in baza prevederilor art. 43 alin. 4 din Codul fiscal conform carora impozitul nu se aplica in cazul dividendelor platite de o persoana juridica romana unei alte persoane juridice romane, daca persoana juridica romana care primeste dividendele detine, la data platii dividendelor, minimum 10% din titlurile de participare ale celeilalte persoane juridice, pe o perioada de un an implinit pana la data platii acestora inclusiv.

IN CONCLUZIE

Doar in ipoteza in care perioada de detinere este mai mica de un an (procentul de detinere fiind indeplinit) se poate vorbi, intr-adevar, de o dubla impozitare a dividendelor initiale.


Planului de conturi general 2017
Planului de conturi general 2017

Vezi detalii

Fisa sintetica pe platitor
Fisa sintetica pe platitor

Vezi detalii

Top 100 de spete fiscal-contabile 2017
Top 100 de spete fiscal-contabile 2017

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa - Economist

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 12 Aprilie 2017


Votati articolul "Dividende incasate de la o alta societate si distribuirea catre propriii asociati. Ce aspecte pot fi sanctionate de inspectorii fiscali?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Acordare salariu

Intrebare: Cand sotia unui salariat da nastere unui copil se poate acorda un salariu pentru salariat . Cum inregistrez contabil . Se adauga in statul de salarii aceasta suma ? Se impoziteaza si se calculeaza cumulat ? Salariatul sa spunem ca are 800 ron salariul lunar brut. Vreau sa-i mai acord 800 ron ptr. nasterea copilului. Va rog daca se poate o monografie contabila? Va multumesc

Raspuns: In Cazul in care aveti incheiat contract colectiv la nivel de unitate,in afara de ajutoarele...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 12 Aprilie 2017 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 2 + 3 =
  Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

  • Clarificari ANAF: CAS si CASS datorate de ANGAJATORI pentru contractele individuale de munca cumulate

    • Ca regula generala pentru persoanele juridice si fizice care au calitatea de angajatori - baza lunara de calcul pentru CAS si CASS o reprezinta suma castigurilor brute realizate de persoanele fizice care obtin venituri din salarii sau asimilate salariilor asupra carora se datoreaza contributia individuala. (art. 140 alin. 1, art. 158 alin. 1 din Codul fiscal). Exceptie: In cazul castigului lunar brut realizat in baza unui contract individual de munca cu norma intrea...» citeste mai departe aici

  • Ministrul de finante considera ca datele financiare ale bancilor care nu ar fi platit impozit pe profit reprezinta secret fiscal

    • Ministrul Finantelor, Ionut Misa, a afirmat, marti, ca datele financiare ale bancilor care nu ar fi platit impozit pe profit se incadreaza la "secret fiscal" si ca acestea vor fi furnizate membrilor Comisiilor parlamentare de specialitate sub mentiunea "pastrarii secretului fiscal". "Legislatia astazi prevede ca acest tip de informatii se incadreaza la secretul fiscal, indiscutabil dumneavoastra ca membri ai comisiei aveti dreptul si aveti acces la aceste in...» citeste mai departe aici

  • Platile anticipate Trim. III 2017 au termen la 25 septembrie

    • Va informam ca luni, 25 septembrie 2017 este termenul limita pentru platile anticipate aferente trimestrului III 2017.   Data de 25 septembrie 2017 constituie termen pentru platile anticipate aferente trimestrului III 2017 cu titlu de impozit pe venit, contributii de asigurari sociale si contributii de asigurari sociale de sanatate in cazul contribuabililor care realizeaza venituri din activitati independente si din cedarea folosintei bunurilor. Plata impozitului ...» citeste mai departe aici

  • Clienti incerti. Care este regimul fiscal care se aplica?

    • In analiza urmatoare, o societate are creante neincasate de la o societate din grup (USA). Administratorul a dispus scoaterea lor din evidenta. Vom vedea care este tratamentul fiscal din punct de vederepdv al cheltuielii si al TVA in cazurile in care: 1. exista o hotarare cu falimentul societatii din USA 2. nu exista o hotarare cu falimentul societatii din USA. Iata raspunsul specialistului: La pct.328 din  OMFP 1802/2014 privi...» citeste mai departe aici

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial

Newsletter zilnic GRATUIT

PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "PLANUL DE CONTURI - toate modificarile aparute in 2017".