Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Cheltuielile de protocol. Cum se fac calculele pentru a fi deductibile integral?

Cheltuielile de protocol. Cum se fac calculele pentru a fi deductibile integral?
tvacod fiscalcheltuieli protocoldeductibilitate

Cheltuielile de protocol sunt acele sume achitate pe produsele achizitionate de catre firma din fondurile proprii pentru intalnirile de business ori pentru angajati.

Vom afla in continuare de la expertul nostru cum se calculeaza cheltuielile de protocol astfel incat sa fie deductibile integral.

Cheltuielile de protocol: raspunsul specialistului


Potrivit art. 25 alin (3) din Codul Fiscal sunt deductibile limitat cheltuielile de protocol in limita unei cote de 2% aplicata asupra profitului contabil la care se adauga cheltuielile cu impozitul pe profit si cheltuielile de protocol.

In cadrul cheltuielilor de protocol se includ si cheltuielile inregistrate cu taxa pe valoarea adaugata colectata potrivit prevederilor titlului VII, pentru cadourile oferite de contribuabil, cu valoare mai mare de 100 lei.

Baza de calcul o reprezinta diferenta dintre totalul veniturilor si cheltuielile inregistrate in contabilitate, la care se adauga impozitul pe profit calculat si cheltuiala de protocol.

La baza de calcul astfel determinata se aplica procentul de 2%.


Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari
Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii



Suma rezultata este considerata suma cheltuielilor de protocol deductibila la calculul impozitului pe profit.

Diferenta dintre cheltuielile de protocol totale inregistrate in contabilitate si cheltuielile deductibile o reprezinta cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil final.

Pentru incadrarea in acest plafon, calculul se poate efectua trimestrial raportat la veniturile, cheltuielile si impozitul aferent fiecarei perioade fiscale.

Din punct de vedere al TVA art. 270 alin (8) lit. c) prevede ca nu constituie livrare de bunuri, acordarea de bunuri de mica valoare, in mod gratuit, in cadrul actiunilor de sponsorizare, de mecenat, de protocol/reprezentare, in conditiile stabilite prin normele metodologice.
Normele metodologice date in aplicarea acestui articol prevad ca bunurile de mica valoare acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol nu sunt considerate livrari de bunuri daca valoarea fiecarui cadou oferit este mai mica sau egala cu plafonul de 100 lei, exclusiv TVA.
Cadoul cuprinde unul sau mai multe bunuri oferite gratuit.

In situatia in care persoana impozabila a oferit si cadouri care depasesc individual plafonul de 100 lei, exclusiv TVA, insumeaza valoarea depasirilor de plafon aferente unei perioade fiscale, care constituie livrare de bunuri cu plata, si colecteaza taxa, daca taxa aferenta bunurilor respective este deductibila total sau partial.

Se considera ca livrarea de bunuri are loc in ultima zi lucratoare a perioadei fiscale in care au fost acordate bunurile gratuit si a fost depasit plafonul.

Baza impozabila, respectiv valoarea depasirilor de plafon, si taxa colectata aferenta se inscriu in autofactura prevazuta la art. 319 alin. (8) din Codul fiscal, care se include in decontul intocmit pentru perioada fiscala in care persoana impozabila a acordat bunurile gratuit in cadrul actiunilor de protocol si a depasit plafonul.

TVA ce se colecteaza aferenta bunurilor acordate in mod gratuit se inregistreaza prin articolul contabil
623 = 4427

Suma astfel inregistrata in contul 623 este inclusa in suma totala a cheltuielilor de protocol partial deductibile.


Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Gabi Popescu - Auditor financiar.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tvacod fiscalcheltuieli protocoldeductibilitate

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 02 August 2018


Votati articolul "Cheltuielile de protocol. Cum se fac calculele pentru a fi deductibile integral?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Preluare firma cu datorii la stat si sold mare casa doar scriptic

Intrebare:
Buna seara,

Va scriu pentru a o ajuta pe sora mea. Mai exact:
- a acceptat in 2006 sa-si ajute o prietena si a devenit administrator in firma acesteia. Totul a fost in regula pana la finalul anului 2010, cand asociata a inceput sa ridice bani din firma fara sa ii justifice. Pe scurt s-a ajuns in acest moment sa aiba datorii la stat TVA de cca 30 000 ron si un sold de casa de cca 200 000 ron bani ridicati si nejustificati. Acum cateva zile i-a spus surorii mele ca va cesiona firma altei persoane care va numi si un administrator nou. Cesionarea se face prin majorare de capital la Registrul Comertului.
Am inteles ca se face un proces verbal de predare primire al documentelor contabile activ, pasiv, datorii, etc, iar eu am sfatuit-o pe sora mea sa stipuleze toate actele, detaliate + sumele datorate la stat si soldul de casa.
Sora mea a cerut sa se faca si o hotarare AGA a noilor asociati de descarcare de gestiune a vechiului administrator si preluarea acesteia de noul administrator.
Intrebarea mea este urmatoarea: toate aceste acte sunt suficiente pentru ca sora mea sa nu aiba probleme pe viitor pt acel sold de casa? Sau chiar si asa risca sa fie trasa la raspundere pentru el?

PS: azi am vorbit cu un avocat care mi-a spus ca sora mea raspunde pentru bani daca a semnat dispozitiile de casierie, iar un expert contabil s-a pronunta si a spus ca nu mai raspunde daca noul administrator preia aceste datorii si se angajeaza ca le plateste.

Va multumesc mult.


Raspuns: Buna ziua, Am si eu o situatie asemanatoare si as vrea sa stiu ce s-a intamplat cu sora d-stra pana...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 02 August 2018 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 1 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Adauga acest articol in site-ul tau

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Codul Fiscal 2018 - modificarile legii
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"Codul Fiscal 2018 - 11 modificari majore analizate si explicate"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
X