Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
email
NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018

Va oferim CADOU un Raport Special Gratuit 

"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"

Adauga adresa ta de e-mail pentru a primi Raportul Gratuit, oferit de Contabilul.ro.
Ghid Practic pentru contabili

Servicii de formare profesionala. Cum se aplica scutirea de TVA?

scutire tvaoperatiune scutitadeducereservicii formare profesionalacodul fiscaltva

In cazul de mai jos, dam ca exemplu o firma care deruleaza activitati de formare profesionala autorizata in care TVA este clasificat ca o operatiune scutita fara drept de deducere. S-a incheiat un contract de colaborare tot cu un ONG caruia i-a fost dat dat dreptul sa organizeze cursuri autorizate folosindu-se de autorizatia pentru cursul respectiv. In concret, factureaza cursantilor si le asigura lector si examinatori, iar firma elibereaza cursantilor diplomele cu denumirea organizatiei.Vom vedea in ce masura catre firma colaboratoare trebuie sa se emita factura pentru partea de venit care revine societatii. De asemenea, stabilim daca TVA-ul e scutit fara drept de deducere sau daca se aplica normal cu o cota de 20%.

Conform art. 292 alin. 1 lit. f din Codul fiscal este scutita de TVA formarea profesionala a adultilor, precum si prestarile de servicii si livrarile de bunuri strans legate de aceste activitati, efectuate de institutiile publice sau de alte entitati autorizate.Scutirea se acorda in conditiile prevazute in normele metodologice. In acest sens, pct. 42 alin. 1 din Normele metodologice prevede ca scutirea se aplica de persoanele autorizate in acest scop conform OG 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si de alte categorii de persoane prevazute in norme.

Dupa cum se prevede la art. 19 alin. (1) din  OG 129/2000, furnizarea serviciilor de formare profesionala se realizeaza de catre furnizorii autorizati in baza unor contracte de formare profesionala incheiate cu participantii la aceste programe.

Din cele prezentate ar reiesi ca organizatia elibereaza certificatele/diplomele de absolvire  fara sa aiba contracte de formare profesionala incheiate cu cursantii si fara sa desfasoare activitatile proprii-zise de formare profesionala, motiv pentru care serviciile de formare profesionala se considera prestate de catre partener, care este neautorizat. In aceste conditii, daca organizatia factureaza servicii catre partenerul autorizat nu se poate sustine ca factureaza servicii de formare profesionala scutite de TVA si, ca atare, factura trebuie emisa cu TVA. In ipoteza in care, potrivit contractului de colaborare, sunt facturate servicii de examinare in vederea absolvirii cursurilor/programelor si eliberarea certificatelor/diplomelor recunoscute la nivel national, cu respectarea legislatiei specifice in materie atunci factura se va emite in regim de scutire fara drept de deducere.

Oricum, taxarea sau nu cu TVA a sumelor facturate partenerului depinde de claritatea clauzei referitoare la obiectul contractului convenita de parti prin contractul de colaborare, care trebuie sa permita identificarea cu usurinta a naturii prestatiilor intrucat, in eventualitatea unui control fiscal, organele de control vor avea tendinta sa interpreteze prevederile contractuale in defavoarea contribuabililor controlati.

Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Protectia Datelor cu Caracter Personal. Ghid pentru contabili
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa – Economist

 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
scutire tvaoperatiune scutitadeducereservicii formare profesionalacodul fiscaltva

Ti-a placut acest articol? Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Data aparitiei: 10 Iunie 2016


Votati articolul "Servicii de formare profesionala. Cum se aplica scutirea de TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Contract de munca

Intrebare: Titular de I. I. se poate angaja la propriul I. I. , cu contract de munca

Raspuns: titularul intreprinderii individuale nu poate fi angajat al acesteia. Pentru organizarea ºi...... » citeste tot raspunsul aici

Alte articole publicate in data de 10 Iunie 2016 ARTICOLE SIMILARE

Opinia ta conteaza! Scrie-ne mai jos ce parere ai despre acest subiect dar si ce alte subiecte din domeniu te intereseaza si ai dori sa scriem despre ele!


Daca ai intrebari care necesita consultanta in contabilitate, le poti adresa pe www.PortalContabilitate.ro sau www.ClubContabilitate.ro. Va multumim!


X
user
user

Intrebare antispam: 1 + 4 =
  Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

Subiectele saptamanii

Newsletter zilnic GRATUIT

NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018
Aboneaza-te la newsletterul Contabilul.ro si primesti gratuit Raportul special "NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018".
Stiri si analize economice
SATI

Atentie, Contabili!

Noutati in Codul Fiscal 2018 - Monografii contabile actualizate
Cititi «Raportul Special Gratuit» oferit de specialistii nostri

DESCARCA GRATUIT Raportul Special
"NOU in Codul Fiscal - Monografii Contabile actualizate in 2018"


email
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016